Marek Hłasko i Stanisław Wygodzki w książkach dr. Piotra Weisera – nagranie ze spotkania promującego książki pracownika naszego Wydziału

Uprzejmie informujemy, że na stronie naszego Wydziału w serwisie YouTube udostępnione zostało nagranie zawierające fragmenty spotkania z 7 czerwca 2016 r. promującego książki dr. Piotra Weisera (Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ) pt. "Izrael Hłaski. "To nie ja wymyśliłem ten kraj"" (Universitas, Kraków 2015, s. 212) oraz „Stanisław (Jehoszua) Wygodzi. Wiersze wybrane” (Wydawnictwo Ośrodka "Brama Grodzka-Teatr NN", Lublin 2016).

Marek Hłasko poświęcił ponad połowę swojej prozy Izraelowi, „miejscu, gdzie umiera się za długo”, Natomiast Stanisław Wygodzki wygnany z Polski w roku 1968 osiadł w miasteczku pod Tel Awiwem, tak o nim pisząc:

„Tej nocy w Giwatajim
krzewy pachniały jak w Polsce
trawa wilgotna, kładka nad rowem.
Przychodźcie, deszcze
przychodźcie jeszcze
i jeszcze”
(z tomu Podróż zimowa).

Z autorem rozmawiała dr Magdalena Kozłowska.

Data opublikowania: 29.09.2016
Osoba publikująca: Tomasz Pugacewicz