Kogo lubią Polacy? Ekspert: strach paraliżuje możliwość poznania innych - prof. dr hab. Zdzisław Mach dla TVN24 BiS

26 lutego 2017 r. prof. dr hab. Zdzisław Mach był gościem programu TVN24 BiS. Tematem rozmowy był stosunek Polaków do innych narodowości. Poniżej prezentujemy fragment rozmowy:

"Czesi, Słowacy, Włosi, Węgrzy i Amerykanie to według CBOS nacje najbardziej lubiane przez Polaków. Niechęć budzą najczęściej Arabowie, Romowie, Turcy, Rosjanie i Rumuni. - Lubimy podobnych do nas - tłumaczy prof. Zdzisław Mach, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego".

Artykuł i nagranie dostępne pod adresem: http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/jakie-nacje-lubia-polacy,718649.html

Prof. dr hab. Zdzisław Mach - Dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor socjologii i antropologii społecznej. Dyrektor Instytutu Europeistyki UJ w latach 2004-2012; profesor w Wyższej Szkole Administracji w Bielsku-Białej, były członek Rady do spraw Edukacji Europejskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej oraz zespołu doradców Głównego Negocjatora Rządu RP do spraw Członkostwa w UE. Prowadził badania naukowe i wygłaszał wykłady w licznych ośrodkach akademickich, między innymi w: Oxford University, The Netherlands Institute of Advanced Studies, The Institute of Advanced Studies in the Humanities w Uniwersytecie w Edynburgu, Uniwersytecie w Exeter, European University Institute we Florencji, University College Dublin, University of Chicago. Zainteresowania naukowe koncentrują się wokół zagadnień społeczeństwa i kultury europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki kulturowego kształtowania tożsamości.

Data opublikowania: 27.02.2017
Osoba publikująca: Patrycja Niedźwiedzka