Quid Pro Quo. The Effect of Issue Linkage on Member States” Bargaining Success in European Union Lawmaking – nowy artykuł pracownika naszego Wydziału

Informujemy, że w czasopiśmie „Journal of Common Market Studies” ukazał się artykuł dr. Adama Kirpszy, pracownika Katedry Studiów nad Procesami Integracyjnymi.

Autor: Adam Kirpsza

Tytuł publikacji

• w języku angielskim: Quid Pro Quo. The Effect of Issue Linkage on Member States' Bargaining Success in European Union Lawmaking

Nazwa czasopisma: Journal of Common Market Studies

Nazwa wydawnictwa: John Wiley & Sons

Miejsce i data wydania: 19.06.2022, online first

Ilość stron: 21 (plus 18 stron Online Appendix)

Numer ISBN/ISSN: 1468-5965

DOI: https://doi.org/10.1111/jcms.13369

Impact Factor: 3.990

Ilość punktów: 140

Słowa kluczowe

• w języku polskim: Unia Europejska, pakietowanie, sukces negocjacyjny w UE, państwa członkowskie UE, proces legislacyjny UE
  • w języku angielskim: European Union, issue linkage, bargaining success, Member States, EU lawmaking

Opis publikacji:

Z radością informujemy, że w czasopiśmie „Journal of Common Market Studies” ukazał się artykuł dr. Adama Kirpszy, pracownika Katedry Studiów nad Procesami Integracyjnymi kierowanej przez Profesora Janusza Węca, pt. Quid Pro Quo. The Effect of Issue Linkage on Member States' Bargaining Success in European Union Lawmaking. „Journal of Common Market Studies” jest jednym z najlepszych czasopism europeistycznych na świecie, wydawanym przez UACES (University Association for Contemporary European Studies) i indeksowanym w bazach SCOPUS i Web of Science. Posiada Impact Factor (IF) wynoszący 3.990 (dla 2020 r.) i znajduje się w pierwszym kwartylu (Q1) najlepszych czasopism politologicznych na świecie.

Abstrakt:

This paper investigates how issue linkage between the European Parliament (EP) and the Council affects Member States’ bargaining success in European Union lawmaking. Drawing from the spatial model of EU decision-making and the relais actors thesis, it theorizes the general and conditional effect of inter-institutional package deals on states’ bargaining satisfaction. Using the DEUII dataset, the analysis reveals the following findings. First, issue linkage has a varying effect on preference attainment as cross-legislation packages decrease states’ bargaining success, while within-legislation logrolls increase it. Second, states with centrist preferences are less successful when issue linkage occurs. By contrast, package deals favour Member States sharing positions with the EP and those holding the EP rapporteur and the Council presidency. However, these effects vary with the type of package deals and the voting rule in the Council. Third, in contrast to conventional negotiations, issue linkage produces a relatively symmetric distribution of bargaining success among Member States.

okladka czasopisma na grantowym tle czerwony pasek z nazwą JCSM journal of common market studies
Polecamy również
<span lang="en">"Sinology during the Cold War"</span> - nowa publikacja współredagowana przez pracowniczkę naszego Wydziału
"Sinology during the Cold War" - nowa publikacja współredagowana przez pracowniczkę naszego Wydziału