październik 2022

20221025

Faces of postmemory 5 – conflict or negotiations?/Oblicza Postpamięci 5 – konflikty czy negocjacje?

Data: 25.10.2022 - 26.10.2022
Miejsce: WSMiP, ul. Reymonta 4
Organizator: Instytut Studiów Międzykulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytut Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego pod patronatem Sekcji Badań nad Dziedzictwem i Pamięcią Kulturową Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Partnerem jest Muzeum KL Plaszow.
Kontakt: Anna Duda, ania.duda@uj.edu.pl, 889 566 897, Paweł Plichta, pawel.plichta@uj.edu.pl

25 i 26 października odbędzie się międzynarodowa konferencja pt. „Oblicza postpamięci 5 – konflikty czy negocjacje?”. Wydarzenie odbędzie się w budynku Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, przy ul. Reymonta 4. Wykład inauguracyjny wygłosi Ann Rigney z Uniwersytetu w Utrechcie.

Chociaż książka Michaela Rothberga „Pamięć wielokierunkowa. Pamiętanie Zagłady w epoce dekolonizacji” powstała ponad dekadę temu, pytania, które w niej stawia, wydają się wciąż aktualne. Najważniejsze z nich: czy pamięć musi być źródłem konfliktów, czy też może stać się obszarem negocjacji, pozostaje wciąż bez odpowiedzi. Dlatego organizatorzy konferencji proponują namysł nad tym zagadnieniem, przyjmując jako punkt wyjścia koncepcję pamięci wielokierunkowej Rothberga.

Podobnie jak w poprzednich edycjach konferencji, zaproponowano zawęzić pole poszukiwań do zjawisk zachodzących w sferze postpamięci, czyli zgodnie z definicją Marianne Hirsch, wśród generacji dziedziczących traumy pokoleniowe po swoich bliższych lub dalszych przodkach. jednocześnie jednak nie zostały nałożone żadne ograniczenia geograficzne ani czasowe. Konferencja ma być miejscem spotkań badaczy reprezentujących różne dziedziny i podejścia teoretyczne oraz metodologiczne. Dlatego zaproszenie skierowane jest do kulturoznawców, historyków, literaturoznawców, językoznawców, socjologów, psychologów, politologów, historyków sztuki, filmoznawców, teatrologów, architektów.

Proponujemy podjęcie refleksji nad następującymi zagadnieniami:

• Czy pamięć zbiorowa zbudowana wokół danej traumy zawsze musi przesłaniać pamięć związaną z inną traumą i z nią konkurować?
  • W jaki sposób realizuje się negocjowanie (różnych) pamięci w przestrzeni społecznej? Czy pokojowa interakcja jest w ogóle możliwa, zważywszy na temperaturę emocjonalną sporów wokół dawnych wydarzeń?
  • Jak zachowują się wobec siebie grupy społeczne, które swoją tożsamość zbudowały na pamięci różnych wydarzeń lub różnej pamięci tych samych wydarzeń?
  • Czy konflikty pamięci ujawniają się tylko w obszarze społecznym, czy też mogą dotyczyć jednostki? Innymi słowy, czy jednostka może nosić w sobie różne traumy odziedziczone i jak sobie z tym radzi? Czy autobiograficzna narracja tożsamościowa pozwala jednostce skutecznie przezwyciężać konflikty pamięci?

Aby wziąć udział w konferencji należy wypełnić formularz rejestracji.

Organizatorami wydarzenia są Instytut Studiów Międzykulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytut Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego pod patronatem Sekcji Badań nad Dziedzictwem i Pamięcią Kulturową Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Partnerem jest Muzeum KL Plaszow.

Więcej informacji na stronie konferencji Faces of postmemory.

Program konferencji w języku polskim
Program konferencji w języku angielskim
Na tle czarno białych zdjęć informacje organizacyjne dotyczące konferencji