Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

grudzień 2022

20221207
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Spotkanie autorskie ze Stanisławem Asiejewem

Data: 07.12.2022
Czas rozpoczęcia: 11:30
Miejsce: WSMiP, ul. Reymonta 4, sala 145
Organizator: INPiSM, Zakład Studiów Polsko-Ukraińskich, KEW im. Jana Nowa Jeziorańskiego

Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ oraz Zakład Studiów Polsko-Ukraińskich, we współpracy z Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego we Wrocławiu, zapraszają na spotkanie autorskie ze Stanisławem Asiejewem, więźniem obozu koncentracyjnego w Doniecku.

Spotkanie odbędzie się 7 grudnia, o godz. 11.30, w sali 145.

Prowadzenie: dr Aniela Radecka

Opis:

Ukraiński pisarz i dziennikarz z Doniecka, uznany przez zwolenników Rosji za szpiega, terrorystę i ekstremistę, opowiada historię, której nie chcieliśmy usłyszeć. W Europie XXI wieku ludzi o odmiennych poglądach poddaje się okrutnym torturom, gwałci, dręczy psychicznie, obraca w niewolników. Wielu ginie bez śladu. Kiedy rosyjscy zbrodniarze usiłują wymazać Ukrainę z mapy, a Ukraińców z historii, nie mamy dokąd uciec przed pytaniami, które niesie ta książka, ani odpowiedziami, których w niej nie znajdziemy. Może prawda o naszym świecie leży pośrodku – tam, gdzie krzyżują się spojrzenia kata i jego ofiary? 

Stanisław Asiejew (ur. 1989) – ukraiński pisarz i dziennikarz, urodzony w Doniecku. Gdy w 2014 roku Donbas zajęli wspierani przez Rosję separatyści, relacjonował z Doniecka wydarzenia w regionie. W latach 2015–2017 stworzył około pięćdziesięciu artykułów i fotoreportaży dla Radia Swoboda. Posługiwał się pseudonimem Stanisław Wasin. W czerwcu 2017 roku został uprowadzony i bezprawnie osadzony w więzieniu; spędził w nim dziewięćset sześćdziesiąt dwa dni. Torturami (był między innymi rażony prądem) zmuszono go do przyznania się, że jest ukraińskim szpiegiem. Dużą część nielegalnego wyroku odsiedział w tajnym więzieniu w bazie wojskowej Izolacja, nazywanym współczesnym rosyjskim obozem koncentracyjnym. Wolność odzyskał pod koniec 2019 roku, w ramach dwustronnej wymiany jeńców między Ukrainą a Rosją. Autor powieści Melchiorowyj słon, ili Czełowiek kotoryj dumał (2015).

Plakat z informacjami dotyczącymi miejsca i godziny spotkania, po lewej okładka książki po prawej zdjęcie Asiejewa