Zaangażowanie pracowników naszego Wydziału w rozwój współpracy naukowej z Jordanią

W dniu 15 grudnia br., Ambasada RP w Jordanii oraz Uniwersytet Jordański (UJ) w Ammanie zorganizowały na jordańskim UJ - największej uczelni wyższej w Jordanii - międzynarodową, interdyscyplinarną konferencję naukową pt. "Polska - Jordania - Unia Europejska, perspektywy na przyszłość". Konferencja odbywała się pod patronatem rektora UJ, prof. Adela Tweissi. Od maja 2009 roku polską placówką w Jordanii, kieruje Chargé d'Affaires dr hab. Krzysztof Bojko, pracownik naukowy naszego Wydziału.

Na zaproszenie placówki w konferencji uczestniczyło ośmiu panelistów z Polski, w tym przedstawiciel MSZ , za-ca dyr. Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu, Adam Kułach, dyrektor w Departamencie Programów Offsetowych Ministerstwa Gospodarki RP, dr hab. Hubert Królikowski, prof. UJ (pracownik naukowy naszego Wydziału), b. ambasador Jan Natkański, prof. Janusz Danecki z UW, prof. Leszek Korporowicz, dyrektor Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego (IBiDW) oraz grupa naukowców z UKSW i Politechniki Rzeszowskiej. Po stronie jordańskiej wystąpiło ośmiu czołowych ekspertów w dziedzinie politologii i relacji arabsko-europejskich, w tym: prof. Majdi Khamash (UJ), prof. Rajai Khanji (UJ), prof. Saad Abudayeh (UJ), prof. Mazen Ogaeli (Mu'tah University) oraz dr Basma Dajani (UJ). Unię Europejską reprezentował szef Wydziału Politycznego Przedstawicielstwa UE w Ammanie, Jaromir Leviček.

W uroczystym rozpoczęciu konferencji, poza władzami Uniwersytetu Jordańskiego, w tym rektorem prof. A. Tweissi, studentami oraz pracownikami naukowymi UJ wzięło udział wielu przedstawicieli miejscowych mediów, w tym ekipa Jordańskiej TV, która rejestrowała obrady.

W dyskusji, jaka miała miejsce po zakończeniu konferencji wskazano m.in. na potrzebę zorganizowania kolejnej podobnej polsko-jordańskiej konferencji, tym razem w Krakowie.

Zdjęcia i więcej informacji na stronie internetowej Ambasady RP w Ammanie.