Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Festiwal Studiów Azjatyckich

Termin: 17.05.2014

17 maja 2014 roku w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu odbył się pierwszy Festiwal Studiów Azjatyckich. Ta studencka inicjatywa miała na celu przybliżenie działalności Instytutu młodym osobom z Krakowa oraz zachęcenie do rekrutowania na Studia Azjatyckie.

W programie Festiwalu było wiele atrakcji dotyczących czterech głównych regionów: Chin, Japonii, Korei oraz Indii i Azji Południowej. Imprezę otworzyła Zastępca Dyrektora, dr Ewa Trojnar. Inni pracownicy Instytutu również udzielali się w dniu Festiwalu, a ich prelekcje pozwoliły uczestnikom dowiedzieć się, jak prowadzi się wykłady na Studiach Azjatyckich. Dr Michał Lubina opowiedział o podobieństwach i różnicach między Japończykami, Chińczykami i Koreańczykami, dr Renata Czekalska przybliżyła słuchaczom obszar Azji Południowej, a dr Paweł Dybała przedstawił trudności, jakie napotyka tłumacz japońskich komiksów, mang. Również lektorzy języka japońskiego - mgr Krzysztof Moch i mgr Masaki Yamazoe - połączyli swoje siły, mówiąc o jednym z najważniejszych japońskich miast – Osace. Każdy z tych wykładów przyciągnął dziesiątki słuchaczy, a niektóre wykłady zostały przedstawione dwukrotnie.

O swoich pasjach, zainteresowaniach i owocach badań opowiadali nie tylko wykładowcy, ale także studenci Instytutu. Piotr Sarota przedstawił słuchaczom najbardziej znanego w historii kina potwora – Godzillę. Niezwykle popularne zajęcie współczesnych Koreańczyków, e-sport, przybliżył ich pasjonat – Andrzej Marzec. Dorota Kurzyńska poprowadziła prelekcję o modzie w Indiach. Anna Bednarczyk natomiast swoją prezentacją odpowiedziała na pytanie: co tak naprawdę „kupujemy" w Hallyu, koreańskiej fali, i czy k-pop w ogóle może się przyjąć w Europie. Odbyły się również dwa slajdowiska: Zuzanna Olko opowiedziała o swojej podróży po Indiach, a Marcelina Kim przybliżyła uczestnikom Seul – stolicę Korei Południowej.

Nie tylko wykłady umilały czas uczestnikom Festiwalu. Zorganizowane zostały liczne warsztaty, podczas których można było się nauczyć unikalnych alfabetów obowiązujących w języku koreańskim i hindi. Zainteresowanych było tak wielu, że utworzono kilka grup. Podczas całego Festiwalu uczestnicy mogli zapisać swoje imiona w różnych językach azjatyckich. Nasze studentki uczyły także ubierać tradycyjny indyjski strój sari, składać origami, a zaprzyjaźniony Instytut Konfucjusza przeprowadził warsztaty chińskiej kaligrafii oraz dał uczestnikom szansę na nauczenie się wiązania tradycyjnych węzełków. 

Przedstawiciele krakowskiej herbaciarni „Czajownia" przyjechali na Festiwal, by zaprezentować wszystkim zainteresowanym tajniki sztuki parzenia herbaty, a mistrz sushi z restauracji O-Ren, uchylił rąbka tajemnicy i pokazał, jak przyrządzić niezwykle apetyczne japońskie potrawy. Do Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu przybył także Trzeci Najemny Oddział Piechoty Japońskiej, którego członkowie opowiedzieli o tym, jak przeprowadza się rekonstrukcje dawnych japońskich bitew. Wielu widzów przyciągnął także pokaz chińskich sztuk walki. Nasi studenci, Ewa Ciembroniewicz i Michał Myślak, wraz z innymi adeptami szkoły Choy Lee Fut zaprezentowali swoje umiejętności, ale także pozwolili uczestnikom z bliska przyjrzeć się stosowanym przez nich broniom oraz przymierzyć kostium stosowany w tzw. „tańcu smoka".

Studia Azjatyckie to nie tylko cztery moduły dalekowschodnie: Chiny, Japonia, Korea oraz Indie i Azja Południowa, ale także studia bliskowschodnie. Mgr Piotr Niziński opowiedział o sztuce ulicznej Kairu. Studentka z Turcji przebywająca na wymianie w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu przeprowadziła warsztaty ubierania hidżabu i malowania dłoni henną. Opowiedziała także o modzie i współczesnych trendach na Bliskim Wschodzie. Podczas Festiwalu można było także zapisać swoje imiona po arabsku i hebrajsku, a także sprawdzić swoją wiedzę o rejonie w quizie.

Szacowana liczba uczestników Festiwalu Studiów Azjatyckich przekroczyła trzysta osób. Wiele osób przybyło również spoza Krakowa. Każda z trzydziestu przewidzianych na ten dzień atrakcji cieszyła się wielkim zainteresowaniem, niektóre natomiast zostały przeprowadzone dwukrotnie, by sprostać potrzebom licznych chętnych. Jednak nie tylko same atrakcje przyciągały gości do Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Przy stoisku informacyjnym nasi studenci przez cały dzień odpowiadali na pytania przyszłych studentów, mówiąc o tym, jak aplikować na poszczególne moduły, jakie wymagania należy spełnić oraz jakie korzyści i perspektywy na przyszłość dają Studia Azjatyckie.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu studentów i kadry Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu, a także członków Dalekowschodniego Koła Naukowego Festiwal Studiów Azjatyckich okazał się dużym sukcesem. Studia Azjatyckie będą starały się sprostać dużemu zainteresowaniu Chinami, Japonią, Koreą, Indiami i Azją Południową oraz Bliskim Wschodem, o którym przekonaliśmy się podczas Festiwalu. Niewątpliwie zorganizowane zostaną również kolejne edycje Festiwalu Studiów Azjatyckich.

 

Autor: Martyna Wyleciał

Zobacz również...

Data opublikowania: 02.06.2014
Osoba publikująca: Michał Olaś