Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Debaty konfucjańskie: muzułmanie w Chinach

Termin: 16.11.2012
Miejsce: Siedzibia Instytutu Konfucjusza, ul. Radziwiłłowska 4, Sala Malinowa

16 listopada 2012 roku o godz. 17:00 Centrum Języka i Kultury Chińskiej UJ "Instytut Konfucjusza w Krakowie" zaprasza na debatę poświęconą chińskim muzułmanom. Odbędzie się ona w siedzibie Instytutu Konfucjusza, ul. Radziwiłłowska 4, Sala Malinowa. Prelegentami będą cenieni specjaliści: prof. Raphael Israeli z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, dr Włodzimierz Cieciura z Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr Ivo Spira z Uniwersytetu w Oslo.

We wprowadzających wykładach prof. Israeli zajmie się ogólną naturą islamu w Chinach, dr Cieciura opowie o muzułmanach jako części krajobrazu kulturowego Chin, zaś dr Spira – o ich specyfice językowej. Poza wystąpieniami ekspertów przewidziany jest czas na otwartą debatę.

Spotkanie w języku angielskim, tłumaczone na polski. Wstęp wolny.
 

Prof. Raphael Israeli z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie zajmuje się historią islamu, Chin i Bliskiego Wschodu. Doktorat, poświęcony islamowi w Chinach, obronił w 1974 roku na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Prowadził gościnne wykłady na prestiżowych uniwersytetach: Harvard, York University w Toronto, Uniwersytet of Pittsburg, Uniwersytet Bostoński, Australian National University, Melbourne University i Naruto University. Jest autorem 35 książek oraz ponad stu artykułów naukowych.

Dr Ivo Spira z Wydziału Studiów Kulturowych i Języków Orientalnych na Uniwersytecie w Oslo. Specjalizuje się w językoznawstwie i historii pojęć, analizuje odmiany  języka chińskiego i arabskiego w ich kontekstach kulturowych. Obecnie zajmuje się dialektem Dungan, którym posługują się chińscy muzułmanie w Azji Centralnej.

Dr Włodzimierz Cieciura, historyk, adiunkt w Zakładzie Sinologii Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w badaniach nowożytnej historii społeczności muzułmańskiej w Chinach. Jego zainteresowania badawcze obejmują również historię chińskiego nacjonalizmu i polityki etnicznej w okresie Republiki Chińskiej i ChRL.

Data opublikowania: 10.11.2012
Osoba publikująca: Michał Olaś