Wykład JE Ambasadora USA w Polsce Lee Feinsteina

23 października 2012 roku, w Auli Collegium Novum, odbył się wykład JE Ambasadora USA w Polsce Lee Feinsteina, zorganizowany przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie we współpracy z Ambasadą USA w Warszawie oraz Konsulatem Generalnym USA w Krakowie.

W wykładzie zatytułowanym US and Poland: A Partnership for the 21st Century, ambasador Lee Feinstein podkreślił ogromną wagę relacji transatlantyckich we współczesnym świecie. Zwrócił uwagę na znaczenie wzajemnych relacji ekonomicznych pomiędzy USA a Unią Europejską oraz na wyzwania związane z sytuacją w Azji, a szczególnie w Azji Centralnej. Pokreślił oczywiste znaczenie doświadczeń historycznych, które będąc fundamentem wzajemnych relacji pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi, nie powinny jednak stawać się ich podstawowym wyznacznikiem. Ambasador USA wspomniał o czterech filarach, na których powinny się opierać dobre relacje. Jako pierwszy – wskazał wymianę ekonomiczną, jako drugi – promocję demokracji w regionie, jako trzeci – bezpieczeństwo oraz jako czwarty – kontakty międzyludzkie, także w dziedzinie edukacji i nauki. Przywołując przykład Afganistanu, podkreślił wagę wspólnego zaangażowania jako czynnika wpływającego na poprawę sytuacji w regionie.

Istotnym przesłaniem wykładu Lee Feinsteina było także zapewnienie, że niezależnie od tego, która siła polityczna zwycięży w amerykańskich wyborach prezydenckich, relacje amerykańsko-polskie niezmiennie pozostaną dobre.
Wykład JE Ambasadora USA w Polsce zawierał również wątki osobiste. Gość, potomek emigrantów, którzy opuścili Polskę dziewięćdziesiąt pięć lat temu, nie krył wzruszenia z powodu faktu, że dane mu było sprawować funkcję ambasadora właśnie w kraju przodków. Dodał, że podczas sprawowania urzędu zarówno on jak i jego rodzina, doświadczyli w Polsce wielu dowodów sympatii oraz tradycyjnej polskiej gościnności. Za wydarzenie o szczególnym znaczeniu uznał fakt, że swoją kadencję ambasadorską kończy wykładem wygłaszanym w ostatnim tygodniu urzędowania w pięknej Auli Collegium Novum.

Wykład JE Ambasadora USA w Polsce odbył się w ramach cyklu Jagiellońskie Spotkania Dyplomatyczne (Jagiellonian Diplomatic Encounters), zainicjowanego w roku akademickim 2012/2013 przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.

Data publikacji: 12.11.2012
Osoba publikująca: Michał Olaś