Wykład gościnny Philippe'a Roseberry'ego z Queen's University oraz Royal Military College of Canada – relacja

W dniu 6 października 2015 r. Zakład Bezpieczeństwa Narodowego INPiSM UJ zorganizował wykład gościnny pt. "Divided inside out: Explaining internal collapse and breakdown in the Bosnian and Ukrainian conflicts" kanadyjskiego naukowca Philippe'a Roseberry'ego z Queen's University oraz Royal Military College of Canada.

W trakcie wykładu Philippe Roseberry przedstawił uwarunkowania i przyczyny konfliktu w byłej Jugosławii na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Kanadyjski naukowiec dokonał również analizy podobieństw pomiędzy ówczesną sytuacją na Bałkanach, a obecnym konfliktem we wschodnich obwodach państwa ukraińskiego.

Gość Zakładu Bezpieczeństwa Narodowego INPiSM UJ omówił także skutki obu konfliktów dla bezpieczeństwa międzynarodowego, ze szczególnym uwzględnieniem zmian w strategii NATO, jak również polityk bezpieczeństwa poszczególnych państw członkowskich.

Po wykładzie odbyła się dyskusja, w której udział wzięli zarówno studenci, jak również pracownicy naukowi Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. Spotkanie oraz dyskusję poprowadził Dr hab. Artur Gruszczak, prof. UJ – kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Narodowego w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ.

Data opublikowania: 14.10.2015
Osoba publikująca: Tomasz Pugacewicz