Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Symulacja budowy ośrodka dla młodzieży z udziałem klasy kompetencji międzykulturowych przy Instytucie Europeistyki UJ

19 listopada 2015 r. pierwsza klasa kompetencji międzykulturowych przy Instytucie Europeistyki UJ wzięła udział w zajęciach "eduAKTYWACJI" przygotowanych przez konsultantów Stowarzyszenia Europe4Youth. Spotkanie polegało na symulacji działania społeczeństwa obywatelskiego na przykładzie "Miasta Sukcesu", w którym z niewyjaśnionych przyczyn zamknięto Centrum Młodzieży. Różne grupy interesów negocjowały co zrobić z pustym budynkiem, aż decyzja zapadła na zebraniu Rady Miasta. Młodzi ludzie wrzuceni w machinę biurokratyczną i układanki polityczne walczyli o odbudowanie Centrum Młodzieżowego.

Po zakończeniu symulacji debatowano nad pozycją młodych ludzi w społeczeństwie obywatelskim oraz możliwościach młodzieży wpływania na sprawy publiczne. Wykorzystanie istniejących narzędzi uczestniczenia w demokratycznym państwie prawa oraz samoorganizowanie się młodych ludzi jest dla młodzieży kluczowe w egzekwowaniu prawa do partycypacji.

Projekt "Uniwersytecka Klasa Kompetencji Kulturowych" jest realizowany nieprzerwanie od roku akademickiego 2010/2011 w ramach współpracy Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz VIII LO w Krakowie.

Nadrzędnym celem klasy jest rozwinięcie u uczniów umiejętności niezbędnych do pracy i komunikacji w międzynarodowym zespole. Do takich umiejętności zaliczono: pogłębienie znajomości kultury Europy, rozszerzenie horyzontów myślowych, zapoznanie z różnymi europejskimi stylami rozumowania, wyrażania uczuć oraz porozumiewania się i współpracy w celu zrealizowania wspólnego projektu.

Ważnymi założeniami projektu są: rozwijanie u uczniów tolerancji i szacunku wobec innych kultur i wartości a także kreatywności, przedsiębiorczości oraz odpowiedzialności za grupę i wykonywane zadanie, umiejętności oceniania i wyciągania wniosków ze współpracy międzynarodowej, dostrzegania przykładów dobrej praktyki i błędów, których należy w przyszłości unikać.

Data opublikowania: 23.11.2015
Osoba publikująca: Tomasz Pugacewicz