Europejski Kongres w Obronie Chrześcijan – relacja

W dniach 27 i 28 listopada 2015 r. w Auli św. Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach odbył się Europejski Kongres w Obronie Chrześcijan. Pomysłodawcą Kongresu był prof. Ryszard Legutko (UJ), poseł do Parlamentu Europejskiego. W organizację przedsięwzięcia włączyli się: grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Parlamentu Europejskiego, Stowarzyszenie Papieskie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie" oraz Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.

Wśród mówców znaleźli się dwaj pracownicy naukowi Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, pełniący ważne funkcje publiczne: prof. Krzysztof Szczerski z Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ (obecnie sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP) oraz dr Krzysztof Strzałka z Instytutu Europeistyki UJ (obecnie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP).

Zdaniem prof. Ryszarda Legutki, problem prześladowania chrześcijan na całym świecie osiąga skalę trudną do wyobrażenia. W odpowiedzi na wyzwania, jakie w związku z tym stoją przed społecznością międzynarodową, do Krakowa zaproszeni zostali specjaliści z zakresu prawa międzynarodowego, polityki zagranicznej, przedstawiciele organizacji międzynarodowych i wysocy przedstawiciele Kościoła Bliskiego Wschodu. Celem Kongresu było wypracowanie kierunków działań prawnych i politycznych, mogących wpłynąć na ograniczenie tego okrutnego zjawiska.

Więcej szczegółów znajduje się na stronach Kongresu, serwisu Onet.pl i pisma Fronda.

Data opublikowania: 03.12.2015
Osoba publikująca: Tomasz Pugacewicz