Wizyta JE Ambasador Republiki Południowej Afryki w Polsce – relacja

1 grudnia 2015 roku z wizytą w Uniwersytecie Jagiellońskim gościł JE Ambasador Republiki Południowej Afryki w Polsce, pan Simon Jabulani Ntombela. Wizyta rozpoczęła się zwiedzeniem Collegium Maius UJ, a następnie Gościa przyjął JM Rektor UJ, prof. dr hab. med. Wojciech Nowak. W spotkaniu uczestniczyli również prof. dr hab. Bogdan Szlachta, dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych oraz dyrektor Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych, a także kierownik Jagiellońskiego Centrum Badań Afrykanistycznych, dr hab. Robert Kłosowicz, prof. UJ.

Podczas spotkania omówiono możliwości nawiązania współpracy naukowej z uniwersytetami południowoafrykańskimi na różnych poziomach aktywności naukowo-badawczej, a także nakreślono plany przyszłych wspólnych przedsięwzięć. Zwrócono również uwagę na dynamiczny w ostatnich latach rozwój interdyscyplinarnych badań nad krajami Afryki w Uniwersytecie Jagiellońskim, a także na rosnącą pozycję krakowskiego ośrodka studiów afrykanistycznych.

Kolejnym punktem wizyty był wykład JE Ambasadora RPA w Polsce zatytułowany International Policy of South Africa. W wykładzie JE Simon Jabulani Ntombela omówił genezę polityki RPA, wywodząc jej zasadnicze założenia z głęboko zakorzenionych w południowoafrykańskiej tradycji wierzeń i przekonań, dotyczących zarówno pochodzenia oraz umocowania władzy, jak i relacji międzyludzkich. Następnie Gość przedstawił w skrócie historię najnowszą RPA, poczynając od zawiązania się Unii Południowoafrykańskiej w 1910 roku, poprzez lata walki narodowowyzwoleńczej, której sam był aktywnym uczestnikiem, aż po przełomowy 1994 rok.

Prezentując podstawowe założenia polityki zagranicznej RPA podkreślił zaangażowanie swego kraju w liczne wielostronne inicjatywy polityczno-gospodarcze, których celem jest działalność na rzecz rozwoju regionu oraz umacnianie pozycji Afryki w relacjach z innymi częściami świata. Zwrócił także uwagę na konieczność niwelowania różnic materialnych pomiędzy poszczególnymi państwami Afryki, stwierdzając, że jest to jeden z najważniejszych celów polityki zagranicznej RPA.

W konkluzji wykładu JE Simon Jabulani Ntombela wspomniał również o konieczności dalszego kształtowania współpracy gospodarczej i kulturalnej pomiędzy naszymi dwoma krajami. Współpraca taka ma ogromne szanse szybkiego i harmonijnego rozwoju, gdyż – jak stwierdził Gość – „nasze serca biją w jednym rytmie".

Wykład JE Ambasadora Republiki Południowej Afryki w Polsce pana Simona Jabulaniego Ntombeli odbył się w ramach czwartej edycji cyklu Jagiellońskie Spotkania Dyplomatyczne/Jagiellonian Diplomatic Encounters, organizowanego przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ pod patronatem JM Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Data opublikowania: 03.12.2015
Osoba publikująca: Tomasz Pugacewicz