"W służbie Polsce. Szkoły Nauk Politycznych i ich twórcy" – relacja z konferencji

9 grudnia 2015 r. odbyła się w Krajowej Szkole Administracji Publicznej konferencja poświęcona kształceniu kadr dla administracji publicznej pt. „W służbie Polsce. Szkoły Nauk Politycznych i ich twórcy". Organizatorami tego przedsięwzięcia byli: KSAP, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ oraz Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Konferencja została zorganizowana w 100. rocznicę powstania Szkoły Nauk Politycznych w Warszawie (pierwotnie Szkoły Nauk Społecznych i Handlowych), która mieściła się w budynku obecnie zajmowanym przez Krajową Szkołę Administracji Publicznej.

W tym roku przypada również 75. rocznica śmierci prof. Michała Rostworowskiego, prawnika, sędziego Stałego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze oraz twórcy (w 1911 r.) i wieloletniego dyrektora Polskiej Szkoły Nauk Politycznych w Krakowie.

Na konferencji zaprezentowano dwie polskie tradycje kształcenia urzędników, przybliżono sylwetki ich twórców oraz przeprowadzono dyskusję nad współczesnym modelem kształcenia kadr administracyjnych. Program i zdjęcia z konferencji dostępne są na stronie KSAP.

Pierwszą sesję otworzyło wystąpienie prof. dr. hab. Bogdana Szlachty, Dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ pt. "O potrzebie istnienia szkół nauk politycznych uwag kilka". Na konferencji wystąpili z referatami także inni badacze związani z naszym Wydziałem: dr Bartosz Włodarski oraz doktoranci Mateusz Kolaszyński i Dariusz Stolicki.

Data opublikowania: 12.12.2015
Osoba publikująca: Tomasz Pugacewicz