Student Instytutu Europeistyki UJ wziął udział w 20. Międzynarodowym Spotkaniu Młodzieży w Berlinie

Student kierunku europeistyka, specjalność niemcoznawstwo (studia I stopnia), Pan Dorian Jędrasiewicz przebywał w dniach 21-28 stycznia 2016 r. w siedzibie Bundestagu w Berlinie.

Brał on udział w spotkaniu około 80 młodych ludzi z Niemiec, Polski, Francji, Rosji, Ukrainy i innych państw w ramach 20. Międzynarodowego Spotkania Młodzieży, które odbywa się corocznie w siedzibie niemieckiego parlamentu.

Mają one miejsce pod koniec stycznia, ponieważ 27 stycznia w Niemczech obchodzony jest Dzień Pamięci o Ofiarach Narodowego Socjalizmu.

Tegoroczne spotkanie poświęcone było tematowi pracy przymusowej w III Rzeszy. Pobyt w Berlinie był możliwy dzięki zaproszeniu, jakie wpłynęło do Instytut Europeistyki UJ.

Uczestnicy projektu mieli możliwość zobaczenia miejsc związanych z okresem nazistowskim, m.in. miejsca pamięci Mittelbau-Dora w Turyngii, oraz spotkania się ze świadkami historii - m.in. z panią Ruth Klueger. Sporo miejsca poświęcono dyskusjom i wymianie myśli związanych z okresem nazistowskim.

Przy okazji spotkania doszło do otwarcia wystawy pt. "NS-Zwangsarbeit im ländlichen Raum. Ausstellungsprojekte gegen das Vergessen".

Pobyt w Bundestagu był znakomitą okazją do zapoznania się z Bundestagiem "od wewnątrz", co niewątpliwie jest wartością dodaną całego projektu. Uczestnicy spotkali się z przewodniczącym parlamentu Norbertem Lammertem.

Zachęcamy do zapoznania się również ze sprawozdaniem filmowym oraz blogiem opisującym spotkanie.

Data opublikowania: 13.02.2016
Osoba publikująca: Tomasz Pugacewicz