Uczniowie klas kompetencji międzykulturowych przy IE UJ uczyli się o tolerancji z perspektywy filozoficznej

W dniach 14 i 15 stycznia 2016 r. na Zamku w Przegorzałach odbyły się zajęcia z uczniami 1. i 2. klasy VIII LO w Krakowie, których tematem była "Tolerancja i jej zagrożenia z perspektywy filozoficznej". Zajęcia poprowadził dr Marcin Rebes.

Zajęcia składały się z dwóch części. Podczas pierwszej, w formie wykładu, poruszona została historia kształtowania się tolerancji w kulturze europejskiej i jej różnych znaczeń. Zestawiono także problem tożsamości i tolerancji. Ukazano także sens tolerancji w społeczeństwie oraz jej zagrożeń i konsekwencji z nich wynikających.

W drugiej części, w trakcie ćwiczeń, uczniowie utworzyli grupy. Każda z nich miała za zadanie bronić lub krytykować tolerancję wobec grupy stanowiącej mniejszość.

***

Projekt "Uniwersytecka Klasa Kompetencji Kulturowych" jest realizowany nieprzerwanie od roku akademickiego 2010/2011 w ramach współpracy Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz VIII LO w Krakowie.

Nadrzędnym celem klasy jest rozwinięcie u uczniów umiejętności niezbędnych do pracy i komunikacji w międzynarodowym zespole. Do takich umiejętności zaliczono: pogłębienie znajomości kultury Europy, rozszerzenie horyzontów myślowych, zapoznanie z różnymi europejskimi stylami rozumowania, wyrażania uczuć oraz porozumiewania się i współpracy w celu zrealizowania wspólnego projektu.

Ważnymi założeniami projektu są: rozwijanie u uczniów tolerancji i szacunku wobec innych kultur i wartości a także kreatywności, przedsiębiorczości oraz odpowiedzialności za grupę i wykonywane zadanie, umiejętności oceniania i wyciągania wniosków ze współpracy międzynarodowej, dostrzegania przykładów dobrej praktyki i błędów, których należy w przyszłości unikać.

Data opublikowania: 13.02.2016
Osoba publikująca: Tomasz Pugacewicz