Dyskusja pt. "II RP - czy to się mogło udać?" - relacja

Dnia 18 listopada 2014 r. w sali nr 30 Collegium Novum UJ odbyła się debata pt. "II RP - czy to się mogło udać?" - drugie spotkanie z cyklu "Czas na II RP".

Na zaproszenie organizatorów: Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ oraz Ośrodka Myśli Politycznej wystąpili w niej wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego: prof. Tomasz Gąsowski (Instytut Historii), dr Dariusz Grzybek (Instytut Spraw Publicznych) i prof. Maciej Urbanowski (Instytut Polonistyki).

Rozważali oni m.in. zagadnienia:

- jak II RP poradziła sobie z wyzwaniem utworzenia z terenów trzech zaborów jednego państwa - zwłaszcza pod kątem przezwyciężenia różnic wynikających z długiego trwania pod różnymi systemami prawnymi, gospodarczymi, i pod wpływem różnych modeli kulturowych/cywilizacyjnych;

- jaka była jej zdolność do radzenia sobie z wyzwaniami politycznymi, gospodarczymi, społecznymi i kulturowymi.

Prowadzone przez dr. Macieja Zakrzewskiego spotkanie było także promocją książek myślicieli politycznych z czasów II RP, wydanych przez Wydział SMiP UJ i OMP w serii Biblioteka Klasyki Polskiej Myśli Politycznej, a zwłaszcza wyborów pism Adama Heydla, Liberalizm i etatyzm i Leopolda Caro, Zmierzch kapitalizmu.

Dyskusja stanowiła część projektu dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu "Patriotyzm Jutra 2014".

Zapis dyskusji można obejrzeć na stronie serwisu YouTube.

Zapraszamy także do zapoznania się z relacją z pierwszej debaty zorganizowanej w ramach wspomnianego cyklu o II RP. Nosiła ona tytuł "Czy Polską należy rządzić batem?

Data opublikowania: 24.11.2014
Osoba publikująca: Tomasz Pugacewicz