Prawa człowieka w państwach dysfunkcyjnych – wykład Prof. Roberta Kłosowicza na Uniwersytecie w Kiszyniowie

Na zaproszenie Ambasady RP w Kiszyniowie, Dyrektor Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ Prof. Robert Kłosowicz w dniu 6 marca br. wygłosił wykład pt. „Przestrzeganie praw człowieka w państwach dysfunkcyjnych".

W spotkaniu zorganizowanym w Centrum Języka i Kultury Polskiej Państwowego Uniwersytetu w Kiszyniowie udział wzięli uczący się języka polskiego studenci oraz przedstawiciele lokalnej społeczności.

W trakcie wykładu Prof. Kłosowicz omówił najważniejsze zagadnienia dotyczące kwestii ochrony praw człowieka. Następnie Prof. Kłosowicz przedstawił ich uwarunkowania w państwach dysfunkcyjnych, a także czynniki sprzyjające rozpadowi struktur państwowych w Afryce. Zwrócił uwagę na wzrastającą rolę państw dysfunkcyjnych dla międzynarodowego bezpieczeństwa i interesy poszczególnych mocarstw światowych w tym regionie.

W dalszej części Prof. Kłosowicz omówił uwarunkowania konfliktów regionalnych, udział w nich dzieci-żołnierzy oraz przedstawił najczęstsze przypadki łamania praw człowieka i obywatela.

Wykład Prof. Kłosowicza spotkał się z dużym zainteresowaniem studentów Państwowego Uniwersytetu w Kiszyniowie. Po jego zakończeniu zgromadzeni słuchacze zadawali liczne pytania dotyczące specyfiki i uwarunkowań prowadzenia badań naukowych w Afryce, procedury wjazdów i przebywania w strefie konfliktów oraz zagrożeń dla bezpieczeństwa naukowców w trakcie prowadzenia badań terenowych.

Opracował: dr Piotr Bajor

Data opublikowania: 12.03.2015