Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Jubileusz XV-lecia Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych

Wiosną 2000 roku, a więc równo 15 lat temu, w dokumentach Uniwersytetu Jagiellońskiego po raz pierwszy pojawiła się nazwa Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych. Nie od razu jednak Wydział mógł zabłysnąć w pełnej krasie. Uchwała nr 7/1999/2000 Senatu UJ z dn. 19 kwietnia 2000 r. odnosiła się bowiem do "Wydziału w organizacji", zaś Uchwała nr 23/2000 Senatu UJ z dn. 20 grudnia 2000 r. zawierała postanowienia o strukturze organizacyjnej, kierunku studiów i innych zasadach działalności. W tym samym dokumencie ustalono, że od 1 lutego 2001 do 30 września 2001 Wydział działać będzie jako "Wydział w organizacji", a dopiero od 1 października 2001 r. jako Wydział już zorganizowany.

W skład nowo powstałego Wydziału weszły trzy jednostki: Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych (działający dotychczas na Wydziale Prawa), Instytut Studiów Polonijnych i Etnicznych (działający wcześniej jako jednostka międzywydziałowa pod nazwą Instytutu Studiów Polonijnych) oraz nowo powołany Instytut Studiów Regionalnych.

28 kwietnia 2015 r., a więc dokładnie 15 lat i 9 dni od rozpoczęcia się pierwszej fazy narodzin nowej jednostki Uniwersytetu Jagiellońskiego, w auli Collegium Novum odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych. W uroczystości wzięli udział m.in. JM Rektor UJ, prof. Wojciech Nowak, Prorektorzy: prof. Maria-Jolanta Flis, prof. Andrzej Mania i prof. Jacek Popiel, Dziekani innych wydziałów UJ, członkowie Rady WSMiP, emerytowani pracownicy naukowi i administracyjni oraz doktoranci i studenci.

Po powitaniu uczestników uroczystości przez Dziekana, prof. Bogdana Szlachtę, głos zabrał Rektor UJ, prof. Wojciech Nowak. Gratulując zbliżenia się do "ustawowej pełnoletniości", rektor zwrócił uwagę na ogromny potencjał naukowy Wydziału, uprawiającego kilka bardzo ważnych nurtów refleksji nad współczesnymi społeczeństwami. Dotychczasowe osiągnięcia pracowników WSMiP w pełni dowodzą zasadności decyzji Senatu UJ sprzed lat piętnastu, powołującej do życia nową jednostkę Uniwersytetu.

Z kolei głos zabrał Prorektor UJ, prof. Andrzej Mania, pierwszy Dziekan WSMiP (2001-2002), przybliżając słuchaczom początki działalności Wydziału.

Dziekan WSMiP, prof. Bogdan Szlachta, wskazał m.in. na wielką dynamikę rozwojową obchodzącej jubileusz jednostki. W minionych piętnastu latach Wydział powiększył liczbę swoich instytutów z trzech do sześciu (obecnie działają w ramach Wydziału: Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych, Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Instytut Europeistyki, Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych, Instytut Rosji i Europy Wschodniej oraz Instytut Studiów Międzykulturowych, a także samodzielna Katedra Ukrainoznawstwa). Powstały ponadto trzy centra wewnętrzne (Centrum Badań Holokaustu, Centrum Studiów Litewskich oraz Instytut Konfucjusza) i cztery centra międzywydziałowe (Centrum Badań Ilościowych nad Polityką, Jagiellońskie Centrum Studiów Migracyjnych, Jagiellońskie Centrum Studiów Afrykanistycznych oraz Polski Ośrodek Naukowy UJ). Od 2014 r. istnieje w ramach Instytutu Europeistyki – jedyna obecnie na naszej Uczelni – Katedra UNESCO (nosząca nazwę „ds. Edukacji o Holokauście"). Liczba pracowników naukowych zwiększyła się ze 110 (2001) do 234 (2015), zaś liczba studentów z 2167 (2001) do 4265 (2015), z czego ponad 200 pobiera naukę w języku angielskim. Liczba oferowanych kierunków studiów wzrosła z trzech do dziewięciu, a planuje się uruchamianie kolejnych, w tym także w języku rosyjskim i ukraińskim. Wydział współpracuje z wieloma uczelniami wyższymi z Europy, Azji, obu Ameryk i Afryki. Na Wydziale ukazują się trzy wysoko punktowane czasopisma specjalistyczne oraz 10 serii wydawniczych.

Zebrani w auli Collegium Novum mogli także zobaczyć specjalny kilkuminutowy film, przygotowany z okazji Jubileuszu, ukazujący dzień obecny WSMiP i plany na przyszłość. Szczególne miejsce znajdują tutaj prace nad nową siedzibą rozproszonego obecnie Wydziału. Zarówno ten film jak i jego rozbudowana wersja będą niebawem dostępne ze strony internetowej www.wsmip.uj.edu.pl.

Emerytowani pracownicy naukowi oraz administracyjni Wydziału zostali uhonorowani specjalnymi listami i upominkami.

Prof. Dorota Malec, prodziekan na Wydziale Prawa i Administracji, odczytała list gratulacyjny od prof. Krystyny Chojnickiej, dziekan WPiA, z którego w znacznej części wyłonił się przed piętnastoma laty Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych.

Chwilą ciszy uczczono pamięć Zmarłych: dr hab. Bolesława Klimaszewskiego (zm. 2002), prof. Andrzeja Kapiszewskiego (zm. 2007), ks. prof. Andrzeja Pankowicza (zm. 2011), prof. Stanisława Miklaszewskiego (zm. 2011) oraz prof. Wiesława Kozuba-Ciembroniewicza, dziekana Wydziału w dwóch kadencjach 2002-2005 i 2005-2008 (zm. 2015).

Przewodnicząca Samorządu Studenckiego, Aleksandra Kuzior, podzieliła się swoimi refleksjami z perspektywy studentki Wydziału, podkreślając zwłaszcza wielką wartość relacji mistrz-uczeń, wciąż kultywowanej na WSMiP.

Dziekan, prof. Bogdan Szlachta, wyraził podziękowanie wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania, rozwoju i świetności Wydziału, tj. Rektorom kolejnych kadencji od 2000 roku (Panom Profesorom Franciszkowi Ziejce, Karolowi Musiołowi i Wojciechowi Nowakowi) oraz Senatowi UJ, Dziekanom i Prodziekanom kolejnych kadencji: Państwu Profesorom Andrzejowi Mani i Ś.P. Wiesławowi Kozubowi-Ciembroniewiczowi oraz Władysławowi Miodunce i Barbarze Stoczewskiej, Hannie Kowalskiej-Stus i Markowi Bankowiczowi, ponownie Hannie Kowalskiej-Stus i ponownie Markowi Bankowiczowi, a wreszcie Andrzejowi Porębskiemu, Arkademu Rzegockiemu, Ewie Bujwid-Kurek oraz dwakroć Andrzejowi Dudkowi; Dyrektorom i Zastępcom Dyrektorów instytutów kolejnych kadencji, Kierownikom katedr i zakładów, Dyrektorom centrów, Kierownikom studiów doktoranckich i innych studiów ongiś i dzisiaj działających na Wydziale; wszystkim pracownikom naukowym i naukowo-dydaktycznym, szczególnie zaś pracownikom emerytowanym, pani Beacie Rapacz-Gawełdzie, od początku istnienia Wydziału kierującej jego dziekanatem, wszystkim pracownikom administracji i obsługi pracującym w dziekanacie, sekretariatach jednostek wewnętrznych Wydziału, bibliotekach oraz w Zespole Administracyjnym Przegorzały, a także doktorantom i studentom.

Na zakończenie posiedzenia nadzwyczajnej Rady Wydziału zebrani mieli okazję obejrzeć krótki występ Aloszy Awdiejewa, wspaniałego krakowskiego artysty, a zarazem emerytowanego profesora WSMiP.

Data publikacji: 07.05.2015
Osoba publikująca: Tomasz Pugacewicz