Relacja ze spotkania jubileuszowego prof. Anny Raźny

W wtorek, 5 maja 2015 r. w sali nr 30 Collegium Novum UJ odbyło się spotkanie jubileuszowe prof. dr hab. Anny Raźny, która naukowo i zawodowo związana była z Uniwersytetem Jagiellońskim przez ponad 40 lat.

Niezwykle ceniona przez współpracowników Profesor Raźny pełniła funkcję prodziekana do spraw studenckich na Wydziale Filologicznym, a następnie na nowo utworzonym Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych - dyrektora Instytutu Rosji i Europy Wschodniej UJ oraz kierownika Katedry Rosyjskiej Kultury Nowożytnej. Na dorobek naukowy profesor Raźny złożyło się ponad 150 prac w różnych formach naukowych: monografiach, rozprawach, artykułach i esejach. Tematyka prac jubilatki obejmowała szereg zagadnień: filozoficznych i religijnych głównie w twórczości Fiodora Dostojewskiego, Lwa Tołstoja, Aleksandra Sołżenicyna, Warłama Szałamowa, a także ideowych, zwłaszcza współczesnego eurazjatyzmu i polsko-rosyjskich stosunków kulturowych. Pod opieką Profesor Raźny powstało ponad sto prac magisterskich i cztery doktoraty.

Spotkanie jubileuszowe moderował dyrektor Instytutu Rosji i Europy Wschodniej UJ prof. dr hab. Joachim Diec, który serdecznie powitał Dostojną Jubilatkę, a następnie oddał głos zaproszonym gościom. Dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych, prof. dr hab. Bogdan Szlachta gorąco dziękował Jubilatce za wieloletnią współpracę, a prof. dr hab. Lucjan Suchanek przedstawił sylwetkę Jubilatki. Po tym wystąpieniu członkowie Katedry Rosyjskiej Kultury Nowożytnej wręczyli Jubilatce księgę pamiątkową zatytułowaną „Wolność w kulturze rosyjskiej", która została zredagowana przez prof. H. Kowalską-Stus i dr Agatę Krzywdzińską.

Wśród zaproszonych osób znaleźli się także bliscy współpracownicy i przyjaciele prof. Anny Raźny, m.in. prof. Hanna Kowalska-Stus, prof. prof. Lidia Liburska, ks. prof. Krzysztof Kościelniak, prodziekan ds. finansowych WSMiP, dr hab. Andrzej Porębski; dr Agnieszka Malska-Lustig, dr Danuta Piwowarska, dr Leszek Madej, dr hab. Jerzy Gordziejew, dr Michał Kuryłowicz, dr Marta Lechowska, a także doktoranci Instytutu Rosji i Europy Wschodniej UJ. Na tak ważnej uroczystości nie mogło zabraknąć członków najbliższej rodziny prof. Raźny – męża oraz dwóch sióstr. Ostatnią część uroczystości stanowiło wystąpienie Jubilatki, która serdecznie dziękowała przybyłym gościom i autorom tomu jubileuszowego za trud włożony w jego przygotowanie oraz władzom Uniwersytetu Jagiellońskiego za możliwość szerokiego rozwoju naukowego i dydaktycznego.

Data opublikowania: 11.05.2015
Osoba publikująca: Tomasz Pugacewicz