Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента

Навигация Навигация

Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента

Zmarł Profesor Lothar Lutze

5 marca 2015 roku odszedł Profesor Lothar Lutze, wybitny znawca problematyki współczesnej Azji Południowej, znakomity tłumacz i propagator literatury indyjskiej, Mistrz i Przyjaciel badaczy podejmujących w Uniwersytecie Jagiellońskim bliską Mu tematykę.

Prof. Lothar Lutze urodził się w 7 września 1927 roku we Wrocławiu. Studia ukończył w Berlinie. W latach 1960-69 prowadził badania naukowe i pracował w Delhi, reprezentując Instytut Azji Południowej Uniwersytetu w Heidelbergu. Od roku 1969, do odejścia na emeryturę w 1994 pracował w Instytucie Azji Południowej Uniwersytetu w Heidelbergu, wprowadzając nowoczesne, interdyscyplinarne metody badawcze do studiów nad subkontynentem indyjskim. Znał doskonale kilka języków nowoindyjskich (hindi, urdu, marathi, bengali), a także angielski, rosyjski i francuski, a w stopniu biernym także polski. Zainteresowania badawcze Profesora Lothara Lutzego, przejawiające się w postaci licznych publikacji, obejmowały socjologię literatury, międzykulturową komparatystykę literacką, a także antropologię kultury (w tym także kultury popularnej).

W Uniwersytecie Jagiellońskim gościł wielokrotnie, również jako Profesor-Gość, w ramach programu Deutch-Polnische Akademische Gesellschaft.

(Renata Czekalska)

Дата публикации: 11.03.2015