Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента

Навигация Навигация

Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента

"Państwo Islamskie. Chwilowe zagrożenie czy stały czynnik destabilizacji regionu?" – relacja z drugiej debaty WSMiP UJ

15 kwietnia 2015 roku odbyło się już drugie spotkanie w ramach cyklu „Spotkań na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych. Debaty". Tym razem uczestnicy debaty podjęli próbę zdefiniowania czym jest Państwo Islamskie i jakie zagrożenia wiążą się z jego działalnością dla społeczności międzynarodowej. Tematyka ta wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród studentów i pracowników naukowych.

W debacie trwającej dwie godziny udział wzięli dr hab. Paweł Siwiec, prof. UJ z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu, dr hab. Przemysław W. Turek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu oraz dr hab. Aleksander Głogowski z Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. Dyskusję moderował dr Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

Profesor Paweł Siwiec przedstawił genezę Państwa Islamskiego na tle wydarzeń ostatniej dekady w Iraku. Nakreślił także teologiczne konteksty doktryny kalifatu, do której odwołuje się ta organizacja.

Wypowiedzi te uzupełnił dr hab. Przemysław W. Turek, wskazując na archaizm pojęcia kalifatu i jego nieprzystawalność do realiów XXI wieku.

Dr hab. Aleksander Głogowski natomiast przeanalizował rezonans jaki wywołało Państwo Islamskie wśród wspólnot muzułmańskich w Azji Południowej. W odniesieniu do targanych długoletnią niestabilnością Syrii i Iraku zauważył on, że organizacja ta gwarantuje mieszkańcom tych terenów minimum przewidywalności i bezpieczeństwa, co może być traktowane jako jeden z czynników jej sukcesu.

W dyskusji aktywnie uczestniczył moderator spotkania dr Łukasz Fyderek starając się wskazać czynniki sukcesu Państwa Islamskiego. Szczególnie żywą dyskusję wywołała kwestia, czy prezentowane przez Państwo Islamskie dążenie do narzucenia rządów kalifa nad całym światem można traktować jako utopię czy nie.

W drugiej części debaty głos oddano zgromadzonej publiczności. Słuchaczy interesowała głównie sprawa dotycząca przewidywanej trwałości Państwa Islamskiego jak również rola internetu jako narzędzia narzucania narracji tej organizacji.

Opracował: Łukasz Gacek

Zdjęcia: Kamil Jasnos

Дата публикации: 19.04.2015
Published by: Tomasz Pugacewicz