Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента

Drzewoszepty. Wystawa prac Agaty Rubiś

Hol budynku Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, ul. Reymonta 4 w Krakowie; 14.11. – 02.12.2023

Inspiracje naturą – w świecie drzew Agaty Rubiś

Najnowsze pastele Agaty Rubiś inspirowane naturą pozwalają nam zajrzeć na pola, łąki, uroczyska przy szlakach górskich, ale nie tylko.

Artystka zabiera nas na Podhale (W zaciszu – podhalańskiego szlaku) w Beskid Żywiecki (Przy Rycerzowej) czy Wyspowy (Kierunek – Kudłacze), na podkarpacie (Czuwająca), w okolice Krakowa (tytuły niektórych prac podpowiadają, że lasów i zagajników widocznych na prezentowanych pastelach szukać można ma trasie rowerowej do Tyńca, w Lesie Wolskim, na łąkach pychowickich, podgórskich Krzemionkach).

Ruczaje, bagniska i podmiejskie chaszcze urzekają swoją dzikością. Tytuły wielu prac nie zdradzają nazw i lokalizacji namalowanych miejsc (np. ukryta pozostaje Morawica – W bukowym lesie, Wielopole  Skrzyńskie – Czuwająca oraz Pychowice – Podmiejskie kaczeńce), ale kładą nacisk na temat przewodni i główną inspirację: drzewa.

Prezentowane pastele łączy wątek wspólny – drzewa wysokie i smukłe, koegzystujące z rzekami (Przemsza) i kanałami, obrastające wzgórza – integralne i domunujące elementy krajobrazu. Drzewa ukazane wiosną w rozkwicie, jesienią, latem i zimą. Uwagę zwracają  m.in. pozbawione jeszcze liści gałęzie drzew kontrastujące z wiosenną zieloną trawą, kaczeńcami i niebieskością ruczaju z pastelu Żabi raj. Wyróżnia się również zimowy las pokrywający zbocza Przy Rycerzowej oraz jesienne portrety drzew przydymione i mgliste (Jesienna zaduma), niezwykle kolorowe i bajkowe (Jesienna barykada), delikatnie wtapiające się w tło mimo wyrazistego koloru, na chwilę przed zrzuceniem liści (U podnóża Pieskowej Skały).

Malowane na przednówku i na wiosnę 2023 r. przez Agatę Rubiś na poddaszu krakowskiej kamienicy pastele odzwierciedlają jej wielką wrażliwość i tęsknotę do natury. W oparciu
o fotograficzną dokumentację swoich letnich, jesiennych, zimowych (Przy Rycerzowej)
i wiosennych eskapad Agata Rubiś stworzyła zbiór pasteli, który opisać można słowami Leopolda Staffa:

O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa,
W brązie zachodu kute wieczornym promieniem,
Nad wodą, co się pawich barw blaskiem rozlewa,
Pogłębiona odbitych konarów sklepieniem.

Marzena Błach

Agata Rubiś urodziła się w Krakowie w 1960 roku. Ukończyła studia na Wydziale Sztuk Plastycznych krakowskiej WSP (obecnie UP). W 1980 r. podjęła pracę w Bibliotece Głównej tej uczelni. Po 41 latach pracy, będąc na stanowisku kustosza bibliotecznego, przeszła na emeryturę.

Po uzyskaniu dyplomu uczestniczyła aktywnie w ruchu artystycznym. Pastel jest jej ulubioną techniką, a tematyką pejzaż - ten najbliższy miejscu zamieszkania i ten z wypadów wycieczkowych czy wakacyjnych. Posiada w dorobku ponad 30 wystaw indywidualnych oraz zbiorowych. Jej prace są w posiadaniu licznych kolekcjonerów prywatnych w kraju i za jego granicami.