Ana İçeriğe Geç

20220322
Previous week
Next week

"Political Risks in Shifting World Order from Eurasia to the Indo-Pacific” (wykład gościnny dr. Davida Morrisa)

Tarih: 22.03.2022
Başlangıç Zamanı: 10:00
Yer: WSMiP, ul. Reymonta 4, sala nr 207
Organizatör: Centrum Studiów Międzynarodowych i Rozwoju
Contact: isad@uj.edu.pl

Mamy przyjemność poinformować, że uroczystość wręczenia stypendiów dla wybitnych studentów ISAD w dniu 22 marca poprzedzi wykład wygłoszony przez doktora Davida Morrisa pt. “Political Risks in Shifting World Order from Eurasia to the Indo-Pacific” o godzinie 10.30.

Dr David Morris przedstawia temat następująco: „Jeszcze kilka lat temu wzrost Chin postrzegano optymistycznie jako wkład w globalny dobrobyt gospodarczy. Ostatnio jednak rosnąca rola Chin w sieci powiązań gospodarczych przy jednoczesnym wzroście autorytaryzmu budzi obawy przed naruszeniem stabilności systemu międzynarodowego, rywalizacją i konfliktem. Szczególne stosunki Chin z Rosją (zwłaszcza w czasie obecnego kryzysu) stanowią wyzwanie dla porządku światowego. Nie tylko globalne zmiany władzy, ale także zmiany technologiczne, klimatyczne i polityczne komplikują kwestie przyszłej prawdopodobnej globalnej współpracy lub konfrontacji. Dla Europy jej powiązania z Eurazją i regionem Indo-Pacyfiku rodzą kluczowe pytania dotyczące opracowania nowej strategii dla nowego porządku”.

Dr David Morris jest wybitnym międzynarodowym ekspertem w zakresie zagrożeń i szans w międzynarodowym środowisku biznesowym. Zrobił światową karierę jako dyplomata, starszy doradca polityczny i międzynarodowy konsultant. Przez dziesięć lat piastował stanowisko dyplomaty w Australii, a ostatnio reprezentował Sekretariat Forum Wysp Pacyfiku w Chinach jako Komisarz ds. Handlu i Inwestycji na Pacyfiku.

Obecnie jest wiceprzewodniczącym Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Zrównoważonego Biznesu dla Azji i Pacyfiku, która doradza Komisji Gospodarczej i Społecznej ONZ ds. Azji i Pacyfiku (UNESCAP) oraz pracownikiem naukowym Beijing Foreign Studies University (jako Senior Research Fellow) oraz Uniwersytetu Corvinus w Budapeszcie (jako Research Fellow).

Więcej informacji nt. Dr. Davida Morrisa można znaleźc na jego stronie internetowej.

Zapraszamy także na stronę internetową ISAD.