Ana İçeriğe Geç

Gündem İçeriği Gündem İçeriği

Dziekan WSMiP UJ z wizytą w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej

W dniach od 2 do 11 kwietnia 2013 roku z roboczą wizytą w Azji Południowo-Wschodniej oraz Azji Południowej przebywał dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, prof. dr hab. Bogdan Szlachta. Podczas licznych spotkań z przedstawicielami środowisk akademickich i dyplomatycznych dyskutował istotne dla dalszego rozwoju Wydziału SMiP UJ kwestie współpracy naukowej, naukowo-badawczej oraz dydaktycznej. Jednym z celów wizyty było również pozyskanie partnerów do współpracy przy tworzeniu na WSMiP UJ w ramach nowopowstałego kierunku Studia azjatyckie, specjalność Studia dalekowschodnie, specjalizacji Studia nad Indiami Współczesnymi i Azją Południową.

Podczas pobytu w Wietnamie dziekan WSMIP UJ spotkał się między innymi z prorektorem Vietnam National University w Hanoi, prof. Nguyen Hai Thanhem, i wicedyrektorem Departamentu Współpracy i Komunikacji tej Uczelni, panem Nguyen Dang Huy Dangiem, a także z szefem Departamentu Spraw Naukowych Akademii Dyplomatycznej Wietnamskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, panem Nguyen Thi Thin. W wyniku podjętych ustaleń przygotowywane są aktualnie dwie umowy o współpracy akademickiej pomiędzy WSMiP UJ a obiema wspomnianymi instytucjami. Prowadzone są także uzgodnienia dotyczące wymiany studentów oraz przygotowywania tekstów naukowych dotyczących przemian zachodzących w Wietnamie i krajach sąsiednich, których autorami będą także badacze współpracujący z Vietnam Academy of Science and Technology (odbyło się także spotkanie z przedstawicielami tego ośrodka). Nad organizacją pobytu dziekana WSMiP UJ w Wietnamie pieczę sprawowali członkowie Towarzystwa Przyjaźni Wietnamsko-Polskiej.

Wizytę w Indiach dziekan rozpoczął w dniu 8 kwietnia od spotkania z władzami Indian Institute of Technology Delhi, w którym uczestniczyli dziekan ds. absolwentów i wymiany międzynarodowej, prof. Ambuj D. Sagar, oraz dziekan ds. badań nad przemysłem i rozwojem, prof. Suneet Tuli. Tego samego dnia prof. Szlachta spotkał się także z dziekanem ds. współpracy międzynarodowej Uniwersytetu Delhijskiego, prof. Anandem Prakashem, oraz z szefową Departamentu Studiów Slawistycznych i Ugrofińskich tego samego uniwersytetu, dr Ranjaną Saxeną. W dniu 9 kwietnia dziekan odwiedził BPS Women University w Sonipacie, gdzie został przyjęty przez Rektora, Panią dr Pankaj Mittal, oraz dyrektora Ośrodka Studiów Indyjskich i Azjatyckich, prof. Kapila Kapoora. Dnia 10 kwietnia prof. Szlachta uczestniczył w prelekcji zorganizowanej przez Wydział Konsularny Ambasady RP w New Delhi dotyczącej wybranych zagadnień związanych z rekrutacją studentów zagranicznych z perspektywy założeń polityki wizowej UE/Schengen, a następnie spotkał się z dyrektorem placówki badawczej, Centre for the Study of Developing Societies, prof. Rajeevem Bhargavą. Ostatnim punktem wizyty było spotkanie z dyrektorem generalnym Indian Council for Cultural Relations, dr. Sureshem Kumarem Goelem. W wyniku przeprowadzonych rozmów podjęte zostały działania zmierzające do podpisania umów o współpracy akademickiej między WSMiP UJ a IIT Delhi oraz BPS Women University w Sonipacie. Zaplanowano ponadto organizację wspólnych seminariów, wizyty studyjne pracowników naukowo-dydaktycznych, wymianę grup studenckich, a także współpracę przy wydawaniu specjalnego numeru pisma WSMiP UJ „Politeja" poświęconego współczesnym problemom Indii i innych krajów Azji Południowej.

Nad organizacją pobytu dziekana WSMiP UJ w Indiach pieczę sprawowała Ambasada RP w New Delhi.

Data publikacji: 29.04.2013
Osoba publikująca: Katarzyna Włodarczyk