Gündem İçeriği Gündem İçeriği

Projekt o Władysławie Konopczyńskim będzie realizowany przez Pana dr. hab. Piotra Bilińskiego prof. UJ ze środków w konkursie NCN "OPUS 8"

Z. Garzyński – Narodowe Archiwum Cyfrowe, Sygnatura: 1-N-273

Projekt badawczy przygotowany przez Pana dr. hab. Piotra Bilińskiego prof. UJ pt. "Władysław Konopczyński (1880-1952). Dzienniki" uzyskał w tym roku finansowanie w ramach konkursu "OPUS 8" Narodowego Centrum Nauki i będzie realizowany w latach 2015-2018.

Celem naukowym projektu badawczego jest wydanie kolejnej części niepublikowanych wcześniej dzienników profesora Władysława Konopczyńskiego (1880-1952) obejmujących lata 1922-1926. Dzienniki powstałe na przestrzeni ponad pół wieku, których autorem był historyk, pozostają dla współczesnych i przyszłych badaczy wyzwaniem. Materiał ten do tej pory pozostawał nieznany i niewykorzystany przez badaczy, również tych zajmujących się okresem międzywojennym w Polsce. Dostęp do źródeł i zgoda spadkobierców na ich wykorzystanie i opublikowanie otworzyły możliwości opracowania zupełnie nowej biografii krakowskiego historyka.

Drugim celem projektu jest zatem wydanie monografii dotyczącej działalności politycznej, naukowej i społeczno-kulturowej autora monumentalnego "Liberum veto". Jego refleksje, oceny, oddanie nastrojów, opinii przedstawicieli środowiska, w którym żył i działał pozwoli na nowe spojrzenie poprzez pryzmat uczestnika i świadka znaczących wydarzeń z przeszłości. Źródło i podstawę tych badań stanowią dzienniki skrupulatnie prowadzone przez Konopczyńskiego w latach 1896-1952.

Lata 1922-1926 to kolejny etap aktywnej działalności wybitnego historyka. Działalność profesora w tym okresie ma kilka istotnych wymiarów, pokazujących jego wszechstronność i wielkość. W pierwszej kolejności poświęcał się on bieżącej pracy historyka, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, członka Polskiej Akademii Umiejętności i Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Historycznego. Od 1922 roku uczestniczył w pracach Towarzystwa Naukowego Warszawskiego jako członek-korespondent a w latach 1925-1926 jako członek Zarządu TNW. Zaangażowany w tworzenie fundamentów niepodległego państwa i jego miejsca na arenie międzynarodowej, udzielał się w ruchu narodowym, nie stroniąc również od zaangażowania partyjnego. Od 1922 roku pełnił mandat poselski z ramienia Związku Ludowo-Narodowego.

Do opracowania naukowego i publikacji wybrano szczególnie ważny dla dziejów Polski okres lat 1922-1926. Dzięki edycji i przygotowanym do druku dziennikom za okres 1918-1921 (prace edytorskie dobiegają końca, tomy zostaną opublikowane staraniem Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie oraz Muzeum Historii Polski w Warszawie), czytelnicy i badacze będą mieli dostęp do nowego źródła obejmującego takie zagadnienia jak: odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, nastroje jakie towarzyszyły temu wydarzeniu, oceny i świadomość doniosłości wydarzeń, konferencja pokojowa w Paryżu, walki i zabiegi dyplomatyczne o granice tworzonego państwa polskiego. Okres 1922-1926 to kolejny rozdział w dziejach Polski.

Konopczyński w swoich dziennikach oceniał dotychczasowe wydarzenia, w których aktywnie brał udział. Przez pryzmat jego zapisków poznać można stosunek polskich inteligencji do stosunków polsko-bolszewickich, polsko-ukraińskich, polsko-żydowskich. Kreśli obraz życia codziennego i zmagań z problemami ekonomicznymi i społecznymi tak w Krakowie, jak i Warszawie. Dostarcza zakulisowych informacji o sporach ideologicznych, politycznych ale też naukowych. Biorąc pod uwagę jego zainteresowania i kompetencje badawcze, należy stwierdzić, że zapisane przez niego prywatne spostrzeżenia wypełniają lukę w badaniach historiograficznych. Udostępnienie tego znaczącego źródła pozwoli na pogłębienie a także spojrzenie zupełnie w innej perspektywie na ten okres historii Polski.

Dr hab. Piotr Biliński prof. UJ jest kierownikiem Zakładu Historii Kulturowej Instytutu Studiów Międzykulturowych UJ. Specjalizuje się w historii historiografii, nauki i kultury. Jest autorem znaczących publikacji poświęconych profesorom Władysławowi Konopczyńskiemu, Feliksowi Konecznemu i Stanisławowi Kutrzebie oraz monografii rodu Moszyńskich. Członek towarzystw naukowych m.in. Polskiego Towarzystwa Historycznego, Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych, Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych.

Yayımlanma Tarihi: 27.06.2015
Yayınlayan: Tomasz Pugacewicz