Ana İçeriğe Geç

20231006
Previous week
Next week

Wykład inauguracyjny Profesora Zhang Xin na inaugurację roku akademickiego w CISAD

Tarih: 06.10.2023
Başlangıç Zamanı: 10:00
Yer: Budynek Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych, ul. Reymonta 4, sala nr 038
Organizatör: Centrum Studiów Międzynarodowych i Rozwoju UJ
Contact: Prof. Marcin Grabowski, marcin.grabowski@uj.edu.pl, +48 519 068 330; Krzysztof Byrski, Krzysztof.byrski@uj.edu.pl

Ekonomia geopolityczna „nowej zimnej wojny”

Wykład sytuuje nadchodzącą „Nową Zimną Wojnę” w obszarach kapitalistycznego systemu światowego i fundamentalnych zmian ideologicznych. Argumentuje, że kapitalistyczna logika post zimnowojennej globalizacji tworzy wewnętrzne napięcia w ramach rzekomo „liberalnego porządku międzynarodowego”. Reakcje na takie napięcia prowadzą system globalny w kierunku możliwej „nowej zimnej wojny”, w których czołowi aktorzy krajowi (Stany Zjednoczone, Chiny, Europa, Rosja, Globalne Południe) opowiadają się za różnymi wizjami przestrzennymi i geograficznymi dotyczącymi ponownego uporządkowania globalnej ekonomii politycznej. Wykład zarysowuje wyłaniające się kluczowe cechy obecnej globalnej ekonomii politycznej w świetle debaty na temat Nowej Zimnej Wojny i bada możliwość ponownego globalnego zakorzenienia liberalizmu.

Wykład odbędzie się w ramach ceremonii inauguracji nowego roku dla studentów Centrum Studiów Międzynarodowych i Rozwoju UJ. Inauguracja odbędzie się w piątek, 6 października o godzinie 10:00 w Sali nr 038, w budynku Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych, przy ulicy Reymonta 4 w Krakowie.

Biogram profesora Zhang Xin:

ZHANG Xin jest profesorem nadzwyczajnym w Szkole Polityki i Stosunków Międzynarodowych East China Normal University w Szanghaju. Obecnie jest stypendystą Akademii Spraw Międzynarodowych NRW w Bonn w Niemczech. Jego zainteresowania badawcze obejmują ekonomię polityczną, socjologię polityczną i geografię krytyczną, ze szczególnym uwzględnieniem Rosji i Eurazji. Jego badania akademickie i polityczne ukazują się w wielu językach w Asian Perspective, Review of International Political Economy, Geopolitics, Osteuropa, China Journal, Russia in Global Affairs itp.

Plakat promujący wykład inauguracyjny w Centrum Studiów Międzynarodowych i Rozwoju UJ mężczyzna i kobieta idą korytarzem uczelni