Skip to main content

网页内容展示 网页内容展示

路径导航 路径导航

网页内容展示 网页内容展示

网页内容展示 网页内容展示

十一月 2022

20221121
Previous week
Next week

Wykład Prezydent IPSA Profesor Dianne Pinderhughes (University of Notre Dame) w ramach projektu Polimpact – Społeczne znaczenie i wpływ politologii

日期: 21.11.2022
开始时间: 16:00
地方: On-line – MS Teams, streaming na Youtube
组织者: dr Piotr Obacz (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ)
联系: dr Piotr Obacz, piotr.obacz@uj.edu.pl, 691 409 134

Gorąco zapraszamy wszystkich pracowników, studentów i doktorantów Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, a także pozostałych członków polskiej społeczności politologicznej do udziału w wykładach i dyskusjach w ramach projektu „Polimpact – Społeczne znaczenie i wpływ Politologii”!

 

21 listopada br. (poniedziałek) gościć będziemy Profesor Dianne Pinderhughes z University of Notre Dame – Prezydent International Political Science Associaction. Wykład i późniejsza dyskusja toczyć się będą wokół tematu:

Is There A Future for Political Science?
Reflecting on How to Turn It Inside Out, Upside Down,
and/or Maybe into an Exciting Field

 

Spotkanie odbędzie się 21 listopada br. (poniedziałek) o godz. 16:00 za pośrednictwem platformy MS Teams, będzie także streamingowane na żywo na kanale Youtube WSMiP UJ.

LINKI DO SPOTKANIA:

Link MS Teams,

Link Youtube.

Wszyscy uczestnicy będą mieli możliwość komentowania i zadawania pytań.

 

Profesor Dianne Pinderhughes jest pracowniczką University of Notre Dame i obecną Prezydent International Political Science Association (w kadencji na lata 2021-2023); w pracy badawczej podejmuje tematy związane z nierównościami społecznymi, rozwojem społeczeństwa obywatelskiego oraz polityką rasową, etniczną i genderową w państwach amerykańskich; jest autorką i współautorką licznych ważnych publikacji, m.in.: Uneven Roads: An Introduction to US Racial and Ethnic Politics, Black Politics After the Civil Rights Revolution: Collected Essays, Race, Gender, and the Changing Face of Political Leadership on 21st Century America; w przeszłości pełniła funkcję Prezydenta Amerykańskiego Towarzystwa Nauk Politycznych (2007-2008) oraz była członkinią APSA Task Force, odpowiedzialnego za przygotowanie raportu o stanie dyscypliny: Political Science in the 21st Century.

 

Już dziś gorąco zapraszamy również na pozostałe spotkania w ramach projektu Polimpact! Gościć będziemy Profesora Paulo Raveccę z Universidad de la República w Montevideo, a także badaczy polskich. O szczegółach będziemy Państwa informować na bieżąco.

 

Wykłady Profesora Jana Zielonki (2 listopada), Profesor Dianne Pinderhughes (21 listopada) oraz pozostałych wybitnych uczonych, są częścią projektu „Polimpact – Społeczne znaczenie i wpływ Politologii”.

Projekt jest finansowany ze środków Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim, a realizują go: Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych (Oddział w Krakowie) oraz Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie.

Celem projektu Polimpact jest zorganizowanie spotkań o charakterze naukowym oraz popularno-naukowym w nowatorskiej formule, która sprzęgać będzie, po pierwsze, działania ww. podmiotów jako partnerów posiadających wspólne dążenia, po drugie zaś – działania pracowników badawczo-dydaktycznych, studentów oraz krakowskich licealistów zainteresowanych polityką i życiem społecznym.

Jest to projekt zorientowany na przyszłość – przyszłość politologii jako dyscypliny naukowej. Projekt celuje w stymulowanie procesów wzmacniania i rozwoju politologii. Działalność ukierunkowana na wypełnienie tego założenia będzie miała dwa aspekty:

  1. uświadamianie znaczenia, społecznej roli i wpływu politologii w obrębie systemu nauki oraz państwa i społeczeństwa, oraz promowanie tej dyscypliny naukowej – poprzez działania popularyzatorskie wśród młodzieży – wykłady i warsztaty prowadzone przez pracowników badawczo-dydaktycznych oraz studentów;
  2. inicjowanie i promowanie nowego kierunku w dyskusji przedstawicieli politologii nad stanem, rozwojem i przyszłością tej dyscypliny naukowej – poprzez organizację specjalistycznych debat i wykładów, które merytorycznie korespondować będą z regułą "IKR" (Integracja-Konsolidacja-Reorientacja tematyczna).

Projekt wychodzi naprzeciw ważnym oczekiwaniom i potrzebom, a to m.in.:

  • potrzebie inicjowania nowych działań, które realnie przyczynią się do wzmocnienia pozycji politologii w systemie nauki oraz podniosą jej atrakcyjność i uświadomią jej znaczenie;
  • oczekiwaniu, by nieustannie zachęcać do podejmowania szeroko rozumianych studiów politologicznych;
  • potrzebie promocji politologicznych badań, studiów, refleksji.

Kierownikiem projektu jest dr Piotr Obacz – adiunkt w Katedrze Historii Polskiej Myśli Politycznej w Instytucie Studiów Międzynarodowych i Politycznych Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, zaś osobami współodpowiedzialnymi za realizację projektu: dr hab. Franciszek Czech – kierownik Instytutu Studiów Międzykulturowych UJ i przewodniczący krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych, Pani Marta Rajek i Pani Julia Górecka z Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie.

Plakat wykładu z informacjami organizacyjnymi i zdjęciem Profesor Dianne Pinderhughes