网页内容展示 网页内容展示

Inauguracja roku pierwszych zagranicznych studiów Uniwersytetu Jagiellońskiego

12 listopada odbyła się oficjalna inauguracja roku pierwszych zagranicznych studiów Uniwersytetu Jagiellońskiego organizowanych przy współpracy z Polskim Uniwersytetem na obczyźnie.

Dwa dni napiętego harmonogramu, siedmiu wykładowców, dwudziestu czterech studentów – tak wyglądał pierwszy zjazd nowych podyplomowych studiów organizowanych w Londynie przez Uniwersytet Jagielloński. „Polsko - brytyjskie partnerstwo strategiczne w UE i NATO" to pionierski projekt najstarszej polskiej Alma Mater organizowany we współpracy z Polskim Uniwersytetem na Obczyźnie. Przez kilka najbliższych miesięcy (do końca kwietnia 2012 roku) w stolicy Wielkiej Brytanii odbywać się będą zajęcia mające na celu przybliżenie grupie studentów relacji polsko -brytyjskich oraz kultury, gospodarki, polityki etc. obu tych krajów.

W sobotę, 12 listopada, zjazd rozpoczął się od spotkania organizacyjnego, później nastąpiła część oficjalna w trakcie której prof. Arkady Rzegocki – kierownik studiów, pełnomocnik rektora UJ odczytał list prof. dr hab. Karola Musioła – rektora UJ; głos zabrała także prof. dr hab. Halina Taborska – rektor PUNO.
Wszyscy tegoroczni studenci to ludzie zafascynowani kulturą brytyjską i jednocześnie kultywujący kulturę polską. Jak sami mówią, na tych studiach szukają dodatkowej wiedzy, literatury oraz usystematyzowania i pogłębienia tematów mniej znanych. Są wśród nich osoby, które w Wielkiej Brytanii mieszkają od 23 lat, są też tacy, którzy przyjechali miesiąc temu. Jedna ze studentek na każdy zjazd przylatywać będzie z Krakowa!

Zajęcia studiów podyplomowych „Polsko - brytyjskie partnerstwo strategiczne w UE i NATO" odbywać się będą w siedzibie PUNO oraz Ognisku Polskim, gościnnie także w innych interesujących i ważnych miejscach – np. Musem of London.
Wykładowcami na studiach będą najlepsi eksperci z dziedziny politologii, stosunków międzynarodowych, historii, historii sztuki i wielu innych dziedzin, w których można mówić o stosunkach polsko – brytyjskich. W trakcie pierwszego zjazdu studenci mieli okazję wysłuchać wykładów prof. Arkadego Rzegockiego (UJ), prof. Michaela Fleminga (PUNO), prof. Haliny Taborskiej (PUNO), prof. Andrzeja Nowaka (UJ), a także Konsula Generalnego RP Ireneusza Truszkowskiego oraz Senatora RP Andrzeja Persona.
Rok zapowiada się intensywnie i interesująco.
发布日期: 16.11.2011
Osoba publikująca: Michał Olaś