网页内容展示 网页内容展示

日期: 01.06.2023
地方: ul. Władysława Reymonta 4, sala 037
组织者: Koło Naukowe Studiów Latynoamerykańskich UJ
联系: Żaneta Gdowik (zaneta.gdowik@student.uj.edu.pl Wiktoria Międzik (wiktoria.miedzik@student.uj.edu.pl) 796 030 432 Agnieszka Mazgaj (agnieszka3mazgaj@student.uj.edu.pl) Karolina Plewa (k.plewa@student.uj.edu.pl

Koło Naukowe Studiów Latynoamerykańskich z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych serdecznie zaprasza na Konferencję naukową, pt. „Rola wizerunku we współczesnym świecie: soft power, nation branding i dyplomacja kulturowa w Ameryce Łacińskiej”, organizowaną w ramach „Grantu dla przyszłości” IDUJ.

Wydarzenie odbędzie się w dniu 1 czerwca 2023 r. w budynku WSMiP UJ przy ulicy Reymonta 4, w sali nr 037.

Celem konferencji jest m.in. przybliżenie strategii tworzenia pozytywnego wizerunku krajów Ameryki Łacińskiej, skutków i metod stosowanych w nation branding oraz zwrócenie uwagi na dynamiczny wzrost znaczenia "soft power" w relacjach międzynarodowych. Jak stwierdził Joseph Nye - autor terminu, to właśnie „soft power” stanowi klucz do uporania się z problemami globalnymi, które wymagają wielostronnej współpracy między państwami.

Wydarzenie będzie składało się z czterech paneli, podczas których gościć będziemy badaczy z zaprzyjaźnionych jednostek Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistów w dziedzinie kultury i polityki, a także podróżników, influencerów kulturowych oraz studentki i studentów.

Oficjalnemu otwarciu Konferencji przewodzić będzie Konsul Honorowy Peru, pan Marcin Mazgaj, który wygłosi wykład otwarty.

Program wydarzenia:

PANEL I - PANEL EKSPERCKI, CZYLI SŁÓW KILKA OD BRAZYLIANISTÓW 9:30-11:00

Dr Anna Wolny - Filolożka, Brazylianistka (Zakład Filologii Portugalskiej UJ, Pracownia Studiów Brazylijskich UJ)

Estetyka wykluczenia - o współczesnym renesansie brazylijskiej sztuki filmowej na kilku przykładach

Dr Agata Błoch - Brazylianistka (Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN)

Zaklęcia kulturowe: Jak afro-brazylijskie dziedzictwo działało na rzecz dyplomacji kulturowej Brazylii?

• Dr Gabriel Borowski – Brazylianista (Zakład Filologii Portugalskiej UJ, Pracownię Studiów Brazylijskich UJ)

Marka narodowa jako znamię: o literaturze brazylijskiej w Polsce

Carlos Panek – Brazylianista, specjalista ds. stosunków kulturalnych

Głos Brazylii - muzyka a kulturowa dyplomacja Brazylii (The sound of Brazil abroad – A