Skip to main content

网页内容展示 网页内容展示

路径导航 路径导航

网页内容展示 网页内容展示

二月 2022

20220228
Previous week
Next week

Wykład Prof. Avigail Eisenberg pt. Prawa mniejszości, prawa większości i zmiana społeczna

日期: 28.02.2022
开始时间: 17:00
地方: On-line – MS Teams, streaming na Youtube
组织者: dr Piotr Obacz (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ)
联系: dr Piotr Obacz, piotr.obacz@uj.edu.pl, 691 409 134

Serdecznie zapraszamy wszystkich studentów, doktorantów i pracowników Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ do udziału w wykładzie Profesor Avigail Eisenberg z kanadyjskiego University of Victoria, poświęconego tematowi: Prawa mniejszości, prawa większości i zmiana społeczna (Minority Rights, Majority Rights and Social Change).

Spotkanie odbędzie się 28 lutego 2022 roku (poniedziałek) o godzinie 17:00 za pośrednictwem platformy MS Teams, będzie także streamingowane na żywo na Youtube.

LINKI DO SPOTKANIA:

Profesor Avigail Eisenberg jest uznaną badaczką, naukowo zajmującą się wielokulturowością i polityką tożsamości, pluralizmem politycznym, teorią demokracji i normatywną teorią polityki. Jej publikacje były tłumaczone na język polski oraz na język francuski, hiszpański, japoński i chiński.

Profesor Avigail Eisenberg pracuje w Instytucie Nauk Politycznych na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu w Victorii. W latach 2013-2018 pełniła funkcję Dyrektora tegoż Instytutu.

Abstrakt wykładu:

Przez ostatnie 40 lat teoretycy polityki oraz aktorzy polityczni byli podzieleni względem kwestii, jak najlepiej zagwarantować równe traktowanie członków grup mniejszościowych. Niektórzy twierdzą, że w warunkach demokracji szczególnie istotne są środki prawne wspomagania adaptacji mniejszości, pozwalające poprawić ich sytuację względem grup większościowych. Inni kwestionują taką ideę. Zdaniem krytyków, wspieranie mniejszości poszło zbyt daleko i narusza prawa narodowych większości. Podczas wykładu zostanie omówione, jak na gruncie teorii polityki zmieniało się w ostatnich dziesięcioleciach ujęcie relacji pomiędzy prawami mniejszości i doktryną równego obywatelstwa. Czy adaptacja mniejszości i „równe obywatelstwo” wciąż pozwalają sprostać wymogom równości? Jeśli nie, to co zastąpiło te wartości?

 

Wykład Profesor Eisenberg zainauguruje cykl ośmiu wykładów w ramach projektu „Państwo, różnorodność i bezpieczeństwo. Studia nad współzależnościami we współczesnym świecie” (“State, Diversity, and Security. Studies on Interdependencies in Contemporary World”).

HARMONOGRAM WYKŁADÓW:

28 lutego:
Prof. Avigail Eisenberg
, University of Victoria

8 marca:
Nick Pope,
były pracownik brytyjskiego Ministry of Defence, obecnie niezależny ekspert, doradca i publicysta

23 marca:
Prof. Robert O. Keohane,
Princeton University

12 kwietnia:
Prof. Bogusław Pacek
, generał dywizji w stanie spoczynku, Uniwersytet Jagielloński, Katedra Azji Wschodniej i Południowej, Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu WSMiP UJ

26 kwietnia:
Prof. Artur Gruszczak
, Uniwersytet Jagielloński, Katedra Bezpieczeństwa Narodowego, Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych WSMiP UJ

10 maja:
Prof. Brygida Kuźniak
, Uniwersytet Jagielloński, Katedra Prawa Międzynarodowego Publicznego WPiA UJ

24 maja:
Prof. Oriane Calligaro
, Université Catholique de Lille

31 maja
Prof. John Ishiyama
, Prezydent Amerykańskiego Towarzystwa Nauk Politycznych, University of North Texas

 

Projekt “State, Diversity, and Security. Studies on Interdependencies in Conteporary World” jest finansowany ze środków Priorytetowego Obszaru Badawczego „Heritage”, Minigranty dydaktyczno-edukacyjne Edycja I, w ramach Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim.

Celem projektu jest zorganizowanie cyklu nowatorskich, interdyscyplinarnych wykładów on-line z udziałem wybitnych uczonych, znakomitości życia akademickiego oraz ważnych postaci sfery publicznej z różnych krajów. Cykl wykładów dedykowany jest studentom i doktorantom Uniwersytetu Jagiellońskiego, zwłaszcza Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych. Będzie on dla nich niezwykłą okazją do spotkania z wybitnymi ekspertami - politologami, prawnikami, specjalistami w zakresie bezpieczeństwa i stosunków międzynarodowych oraz, co najważniejsze, poszerzenia wiedzy i horyzontów poznawczych. Wykłady dotyczyć będą fundamentalnych problemów i wyzwań współczesności, które w zasadniczy sposób oddziałują na ludzkie życie, funkcjonowanie państw i społeczeństw i które zaważyć mogą ich na przyszłości. Dla studentów i doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego przedmiotowy cykl będzie tym ważniejszy, że pozwoli ukazać wybrane problemy i wyzwania nie jako wyizolowane przypadki, lecz jako elementy globalnych procesów zachodzących w warunkach współzależności, narastających wraz z postępującą globalizacją.

Kierownikiem projektu jest dr Piotr Obacz – adiunkt w Katedrze Historii Polskiej Myśli Politycznej w Instytucie Studiów Międzynarodowych i Politycznych Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.

 

Zapraszamy wszystkich pracowników badawczo-dydaktycznych oraz studentów i doktorantów do udziału w wymienionych wyżej spotkaniach na platformie MS Teams i na Youtube.

Każdy z Państwa będzie miał przy tym możliwość komentowania i zadawania pytań na czacie.

W razie, gdyby przed spotkaniem chcieliby Państwo zgłosić pytania do zaproszonych gości lub zagadnienia, które chcieliby Państwo, by były omówione, do Państwa dyspozycji pozostaje Kierownik projektu i zarazem prowadzący spotkania dr Piotr Obacz: piotr.obacz@uj.edu.pl.

plakat wykładu profesor Avigail Eisenberg, po lewej zdjęcie profesor, obok jej nazwisko i tytuł wykładu, pod spodem data i godzina