网页内容展示 网页内容展示

Prof. dr hab. Bogdan Szlachta wybrany przez Sejm sędzią Trybunału Stanu

18 listopada Sejm wybrał nowy skład Trybunału Stanu. Oprócz dwóch wiceprzewodniczących, spoza grona posłów i senatorów powołano 16 członków. Stanowiska te obsadzono według parytetu partii.

Przewodniczącym Trybunału Stanu jest z urzędu Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego. Wiceprzewodniczących oraz sędziów wybiera Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Wśród dziewięciu sędziów wybranych z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości znalazł się prof. Bogdan Szlachta, dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.

Zgodnie z Konstytucją RP przed Trybunałem Stanu za naruszenie konstytucji lub ustawy odpowiedzialność konstytucyjną ponoszą: prezydent (jeśli tak postanowi Zgromadzenie Narodowe), premier, członkowie rządu, prezesi NBP i NIK, członkowie KRRiT, osoby, którym premier powierzył kierowanie ministerstwem oraz Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych. W określonym zakresie także posłowie i senatorowie.

Prof. Bogdan Szlachta - profesor nauk humanistycznych, dr habilitowany nauk prawnych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik Katedry Filozofii Polityki w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. W latach 2008-2012 oraz obecnie dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych. Autor siedmiu monografii, w tym między innymi: "Ład – Kościół – Naród. Filozofia i myśl polityczna polskich ultramontanów w latach 1834-1883" (1996), "Konserwatyzm. Z dziejów tradycji myślenia o polityce" (1998), "Z dziejów polskiego konserwatyzmu" (2000) i zbiorów esejów "Wokół katolickiej myśli politycznej" (2007), "Szkice o konserwatyzmie" (2008), kilkuset artykułów naukowych i haseł encyklopedycznych. Redaktor "Słownika społecznego" (2004) i kilku tomów wydanych w serii Biblioteka Klasyki Polskiej Myśli Politycznej, współautor "Encyklopedii politycznej", redaktor naczelny "Politei. Pisma Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ".

发布日期: 19.11.2015
Osoba publikująca: Tomasz Pugacewicz