网页内容展示 网页内容展示

Wykład gościnny dr hab. Renaty Diaz-Szmidt (UW) pt. Własnym głosem - literatura kobiet w krajach afrykańskich języka portugalskiego

W dniu 13 marca br. Jagiellońskie Centrum Badań Afrykanistycznych organizuje wykład gościnny dr hab. Renaty Diaz-Szmidt pt. Własnym głosem - literatura kobiet w krajach afrykańskich języka portugalskiego. Wykład rozpocznie się w sali 08 na ul. Reymonta 4. o godzinie 13,15.

Wykład będzie dotyczyć rozwoju piśmiennictwa kobiet, głównie w Mozambiku, jednak z uwzględnieniem także innych państw, takich jak Angola czy Wyspy Zielonego Przylądka. Prelegentka postara się pokazać rolę kobiet, które za pomocą literatury czynią wysiłki w zmienianiu stereotypowego obrazu afrykańskiej kobiety wykreowanego przez mężczyzn tak w Afryce, jak na Zachodzie. Zaczynając od Negritude, kiedy kobiety kształtowały obraz Matki-Afryki i włączały się w tworzenie poezji zaangażowanej narodowo, poprzez okres walki o niepodległość i jej pierwsze lata naznaczone twórczością rozliczeniową, dojdziemy do czasów postkolonialnych, w których pisarki przedstawiają aktualne społeczne oraz genderowe problemy kobiet i starają się o nich opowiadać z własnej perspektywy.

DR HAB. RENATA DIAZ-SZMIDT

Adiunkt w Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, w którym kieruje Zakładem Interdyscyplinarnych Badań nad Krajami Języka Portugalskiego. Wykładała również na UJ, UMCS oraz na Uniwersytecie w Grenadzie. Zajmuje się literaturą i kulturą krajów afrykańskich języka portugalskiego (zwłaszcza Mozambiku i Angoli) oraz literaturą i kulturą jedynego hiszpańskojęzycznego kraju Afryki – Gwinei Równikowej. Interesują ją badania prowadzone z perspektywy studiów postkolonialnych. Przebywała na stypendiach naukowych w Lizbonie i w Santiago de Compostela. Prowadziła także badania naukowe w Mozambiku i Kamerunie. Należy do Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego (PTAfr). Opublikowała książki: Muthiana orera, onroa vayi? Dokąd idziesz piękna kobieto? – przemiany tożsamości kobiecej w powieściach mozambickiej pisarki Pauliny Chiziane (2010) oraz Gdzie jesteś, Gwineo? Próby kształtowania tożsamości narodowej w twórczości pisarzy z Gwinei Równikowej (2017). Jest autorką licznych artykułów naukowych w języku polskim, angielskim, portugalskim, hiszpańskim i francuskim. Współredagowała książki o współczesnych literaturach afrykańskich: Kalejdoskop afrykański Problematyka tożsamości w literaturach Afryki przełomu XX i XXI wieku (2012), Współczesne literatury afrykańskie i inne teksty kultury w świetle badań postkolonialnych (2015) oraz Intelektualiści afrykańscy wobec doświadczenia dyktatur (2018).

wykłąd gościnny dr hab Renaty Diaz-Szmidt