"An Overview of the Philippines and its Perspectives and Official Position on the Issue of Competing Claims in the South China Sea" – relacja z wykładu JE Ambasador Filipin w Polsce, Patricii Ann V. Paez

30 marca 2016 r. z wizytą w Uniwersytecie Jagiellońskim gościła JE ambasador Filipin w Polsce, pani Patricia Ann V. Paez, której towarzyszyły attache ambasady pani Evelyn Vega oraz sekretarz ambasady pani Imelda de Joya.

Delegację przyjął w Collegium Novum JM rektor UJ, prof. dr hab. med. Wojciech Nowak. W spotkaniu uczestniczyli dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych, prof. dr hab. Bogdan Szlachta oraz kierownik Katedry Azji Wschodniej i Południowej, prof. dr hab. Adam Jelonek.

W trakcie spotkania omówiono perspektywy wzajemnej współpracy akademickiej, zwłaszcza w dziedzinie wymiany studenckiej. Rozmawiano również m.in. o kontaktach dyplomatycznych pomiędzy Polską i Filipinami, a także o historii obu krajów i ich szkolnictwa wyższego.

Kolejnym punktem wizyty był wykład JE ambasador Filipin w Polsce, wygłoszony w siedzibie Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, zatytułowany An Overview of the Philippines and its Perspectives and Official Position on the Issue of Competing Claims in the South China Sea.

Swoje wystąpienie pani ambasador rozpoczęła od krótkiej charakterystyki Filipin, poczynając od położenia geograficznego, poprzez błyskawiczny rys historyczny, po współczesną sytuację gospodarczo-społeczną oraz naturalne piękno filipińskiej przyrody. Posługując się danymi statystycznymi mówczyni przedstawiła Filipiny jako kraj ludzi młodych (średnia wieku 23 lata), a Filipińczyków jako najbardziej przyjacielski naród Azji (ponad 34 miliony użytkowników Facebooka).

Po zarysowym wprowadzeniu słuchaczy w tematykę filipińską JE Patricia Ann V. Paez przedstawiła szczegółowo fakty dotyczące kwestii sporu terytorialnego na Morzu Południowochińskim, toczącego się między Chinami a Filipinami. Stwierdziła, że Filipiny uzasadniają roszczenia do atolu zapisami „Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza" z 1982 roku, zgodnie z którą państwa mogą mieć 200-milową wyłączną strefę ekonomiczną. Scarborough zaś znajduje się 124 mile morskie (230 kilometrów) na zachód od północnofilipińskiej wyspy Luzon. W dalszej części wykładu, pani ambasador przywołała, obok regulacji prawa morskiego, również argumenty historyczne.

Prezentując działania strony filipińskiej, mówczyni podkreśliła, że jej kraj dąży do pokojowego rozwiązania konfliktu, dlatego też ucieka się do opinii arbitrażu międzynarodowego, niemniej jednak nie może milczeć w obliczu dziejącej się jawnej niesprawiedliwości, jaką jest w opinii Filipińczyków zawłaszczanie przez Chiny Ławicy Scarborough i Wysp Spratly.

Wykład JE Ambasador Filipin w Polsce pani Patricii Ann V. Paez odbył się w ramach czwartej edycji cyklu Jagiellońskie Spotkania Dyplomatyczne/Jagiellonian Diplomatic Encounters, organizowanego przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ pod patronatem JM Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Opracowała: dr hab. Renata Czekalska.

Data opublikowania: 01.04.2016
Osoba publikująca: Tomasz Pugacewicz