$dateTool.format("MMMM yyyy",$eventSDate,$locale)

Zaproszenie do udziału w projekcie off i online pt. HISTORIA ZACZYNA SIĘ W RODZINIE – DIALOG POKOLEŃ. Zapraszamy osoby z Polski, Niemiec i Ukrainy. Program obejmuje 10 seminariów online (październik/grudzień 2020) oraz seminarium przygotowawcze w dniach 28.-29.09.2020 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Szanowni Państwo,

Dr Kinga Gajda zaprasza do udziału w projekcie off online pt. HISTORIA ZACZYNA SIĘ W RODZINIE – DIALOG POKOLEŃ.

Język projektu: polski, niemiecki, ukraiński, angielski (z tłumaczeniem symultanicznym wybranych sesji online)

Partnerzy: Międzynarodowa Organizacja Pozarządowa Foundation for Freedom/Ukraina Fundacja Dolnosaksońskich Miejsc Pamięci/Miejsce Pamięci Bergen-Belsen/Niemcy

Seminarium finansowane ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) w ramach programu grantowego „Zachować Pamięć” oraz MSZ Republiki Federalnej Niemiec

Program obejmuje 10 seminariów online (do 3,5h) zaplanowanych na październik/grudzień 2020 oraz seminarium przygotowawcze w dniach 28.-29.09.2020 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu*.

Do udziału w projekcie zapraszamy osoby z Polski (10 osób), Niemiec (10 osób) i Ukrainy (10 osób), które:

• interesują się historią drugiej wojny światowej oraz pamięcią o tych wydarzeniach;
  • chciałyby przeprowadzić badania na temat losów własnych rodzin przed, podczas i po drugiej wojnie światowej oraz przekazywania pamięci o tych wydarzeniach w rodzinie i gotowe są podzielić się zebranymi doświadczeniami na forum międzynarodowej grupy;
  • chciałyby wziąć udział we wspólnym polsko - niemiecko - ukraińskim projekcie online, którego efekty zostaną udokumentowane i udostępnione szerszej publiczności;
  • wymagany jest udział w seminarium przygotowawczym w dniach 28.-29.09.2020 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz we wszystkich seminariach online zaplanowanych na październik/grudzień 2020;
  • wymagana jest dobra znajomość języka angielskiego (część programu odbywa się w językach narodowych lub z tłumaczeniem symultanicznym, część w języku angielskim)

Wspólnie tworzona strona internetowa projektu www.dialogue-ofgenerations.org umożliwi dzielenie się na bieżąco własnymi refleksjami, odczuciami, obserwacjami oraz prezentację materiału ukazującego własne historie rodzinne w oparciu o wybrane fotografie, nagrania audio i wideo oraz wywiady przeprowadzone z bliskimi.

DLA STUDENTÓW INSTYTUTU EUROEISTYKI UJ PRZEZNACZONO 10 MIEJSC. OSOBY CHĘTNE PROSZONE SĄ O KONTAKT Z DR KINGĄ GAJDĄ DO DNIA 25 LIPCA DROGĄ MAILOWĄ: kinga.gajda@uj.edu.pl LUB ZA POŚREDNICTWEM MESSENGERA.

WSZELKIE PYTANIA DOT. UDZIAŁU W PROJEKCIE PROSZĘ RÓWNIEŻ KIEROWAC TYLKO DO DR GAJDY.

*Gdy będzie taka możliwość, dla polskiej grupy chcielibyśmy zaproponować dwudniowe stacjonarne seminarium przygotowawcze w MDSM Oświęcim (z jednym noclegiem) w dniach 28.09.-29.09.2020. Gdyby decyzją władz uniwersytetu zajęcia miałyby się odbywać zdalnie, wówczas seminarium to będzie prowadzone online.

Wstępny plan Seminarium przygotowawcze dla polskiej grupy 28.09.-29.09.2020

• wprowadzenie do historii i działalności MDSM i koncepcji projektu
  • propozycje dla mini-grup/tandemów tematycznych:

- oprowadzanie po terenie byłego obozu Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau lub kwerendy w Archiwum

- wizyta z Muzeum Żydowskim – wgląd w historię żydowskich rodzin z Oświęcimia

- wizyta w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej – wgląd w historię polskich rodzin z Oświęcimia

- spotkanie ze świadkiem