IX edycja Zjazdu Katedr i Zakładów Systemów Politycznych

W dniach 20-21 września 2021 r. w Wieliczce odbyła się IX edycja Zjazdu Katedr i Zakładów Systemów Politycznych. Wydarzenie stanowiło płaszczyznę do naukowej debaty oraz integracji środowiska polskich politologów i politolożek prowadzących badania w zakresie systemów politycznych.

Obok Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, tegoroczny Zjazd organizowany był przez Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ wraz z Katedrą Współczesnych Systemów Politycznych i Partyjnych, we współpracy z Global Trends Lab w ramach Priorytetowego Obszaru Badawczego Society of the Future.

Uroczystego otwarcia Zjazdu dokonali Dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych, prof. Paweł Laidler, prof. Beata Kosowska-Gąstoł z Katedry Współczesnych Systemów Politycznych i Partyjnych oraz prof. Piotr Bajor, Koordynator Priorytetowego Obszaru Badawczego Society of the Future i Zastępca Dyrektora Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji Zjazdu było przywództwo polityczne. W trakcie dwóch paneli konferencyjnych fenomen przywództwa we współczesnych systemach politycznych został poddany dyskusji zarówno w aspekcie teoretycznym jak i w praktyce politycznej. Podział ten odpowiadał dwóm panelom konferencyjnym, w których udział wzięli badacze i badaczki specjalizujący się w tematyce przywództwa – prof. Marek Bankowicz (UJ), prof. Agnieszka Kasińska-Metryka (UJK), prof. Maciej Hartliński (UWM), prof. Ewa Marciniak (UW), prof. Przemysław Żukiewicz (UWr) i prof.  Agnieszka Turska-Kawa (UŚ). Każdemu z paneli towarzyszyła również ciekawa dyskusja.

Zjazd Katedr i Zakładów Systemów Politycznych jest wydarzeniem cyklicznym, organizowanym kolejno przez czołowe polskie jednostki badawcze prowadzące badania nad systemami politycznymi. Następną edycję Zjazdu zorganizuje w 2022 r. Uniwersytet Warszawski.