Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Umowa o współpracy z Muzeum Miejskim w Żorach

Z radością informujemy, że w lutym 2023 roku została podpisana umowa między Wydziałem Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie a Muzeum Miejskim w Żorach dotycząca współpracy pomiędzy Muzeum a Jagiellońskim Centrum Badań Afrykanistycznych (jednostką współtworzoną przez WSMiP UJ).

Umowa ma na celu współpracę w dziedzinie afrykanistyki w zakresie działań naukowych, edukacyjnych i organizacyjnych. W jej ramach możliwe będzie, m.in. realizowanie wspólnych prac i projektów badawczych oraz dydaktycznych, organizacja warsztatów, seminariów, konferencji naukowych oraz popularnonaukowych, czy wystaw. Przewidziana jest również możliwość praktyk studenckich dla studentów WSMiP UJ w Muzeum Miejskim w Żorach. W ramach realizacji umowy planowane są także wspólne działania mające na celu staranie się o środki finansowe od podmiotów zewnętrznych.

Muzeum Miejskie w Żorach jest prężnie działającą nowoczesną instytucją kultury, która prowadzi badania naukowe i może pochwalić się interesującymi etnograficznymi kolekcjami zbiorów regionalnych oraz pozaeuropejskich, wśród których dominują eksponaty afrykańskie. Żorską kolekcję afrykańską zapoczątkowano od pozyskiwania obiektów z Afryki Zachodniej. Z czasem jednak zaczęto gromadzić także przedmioty pochodzące z innych regionów Afryki. Obecnie kolekcja ta liczy ponad 4 tys. obiektów, które są pozyskiwane drogą zakupów lub darowizn, część zaś przywożona jest z badań terenowych w Afryce. W ciągu swojej ponad 20-letniej historii Muzeum Miejskie w Żorach było wielokrotnie nagradzane, np. za wystawę „Polskie Poznawanie Świata” w 2016 roku otrzymało SYBILLĘ (w kategorii ‘Wystawy etnograficzne’) – nagrodę za wydarzenie muzealne roku (odpowiednik muzealniczego Oscara) przyznawaną przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Zachęcamy do wizyty w Muzeum Miejskim w Żorach, więcej informacji na stronie internetowej Muzeum.

biało czarne logo muzeum