Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Umowa o współpracy Wydziału z Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie

Miło nam poinformować, że dnia 23 maja 2023 roku została podpisana umowa między Wydziałem Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie a Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie dotycząca współpracy pomiędzy Muzeum a Jagiellońskim Centrum Badań Afrykanistycznych (jednostką współtworzoną przez WSMiP UJ). Umowa ma na celu współpracę w dziedzinie afrykanistyki w zakresie działań naukowych, edukacyjnych i organizacyjnych. W jej ramach możliwe będzie, m.in. realizowanie wspólnych prac i projektów badawczych, dydaktycznych, organizacja warsztatów, seminariów, konferencji naukowych i popularnonaukowych oraz wystaw. Przewidziana jest również możliwość organizowania praktyk studenckich dla studentów WSMiP UJ w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

 

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zostało otwarte 19 lutego 1911 r. Swoje powstanie zawdzięcza wysiłkom Seweryna Udzieli, pedagoga, społecznika, autora licznych prac etnograficznych. Wykorzystując klimat przygotowań do patriotycznych rocznic w Krakowie i apelując do ofiarności społeczeństwa, Muzeum ogłaszało, że gromadzi wszelkie wytwory związane z życiem i twórczością ludu wiejskiego ziem polskich i ościennych, a także zbiory z dalej położonych krajów „o ile by zostały ofiarowane przez polskich podróżników lub zbieraczy”. W 1913 roku muzeum zyskało siedzibę na Wawelu. Kolekcja systematycznie się powiększała dzięki zaangażowaniu społeczników i kolekcjonerów. W momencie wybuchu II wojny światowej zbiory liczyły już 30 tys. obiektów. W 1945 roku Towarzystwo Muzeum Etnograficznego przekazało zbiory państwu. Dopiero trzy lata później udało się uzyskać dla nich nową siedzibę w dawnym ratuszu na krakowskim Kazimierzu. Dokonał tego Tadeusz Seweryn, następca Udzieli na stanowisku dyrektora instytucji. Już w 1951 roku doprowadził on do powstania pierwszej wystawy stałej. W roku 1986 Muzeum otrzymało drugi zabytkowy budynek, przy ulicy Krakowskiej 46, zwany „Domem Esterki”. 

 

Zbiory Muzeum Etnograficznego w Krakowie to największa i najstarsza kolekcja etnograficzna w Polsce. Od chwili powstania Muzeum powiększyło zbiory do ponad 80 tysięcy obiektów. Prowadzi działalność badawczą, naukową, wydawniczą, edukacyjną, wystawienniczą. Trzon kolekcji stanowią obiekty z terenu przedwojennej i dzisiejszej Polski. Nie mniej ważne i cenne są zbiory z innych krajów i z innych części świata (m.in. najstarsza na świecie kolekcja syberyjska, zbiory z terenów Azji, Ameryki, Oceanii i Afryki). 

W skład kolekcji afrykańskiej wchodzą min. zbiory z terenów dzisiejszej Namibii i Botswany związane z kulturą ludów San (Buszmeni) przekazane w darze przez wybitego afrykanistę, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, Romana Stopę. Niezwykły zbiór ponad tysiąca zdjęć m.in. z Maroka podarował Muzeum Marian Maurizio Abramowicz – taternik, poeta, podróżnik, inżynier rolnictwa. Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli zorganizowało szereg wystaw związanych z kulturami Afryki. Między innymi, w 2017 r. miała miejsce wystawa pt. „Na przekór. Kabylia” na której zaprezentowano kabylską biżuterię z prywatnej kolekcji Urszuli Zanotti. Była to pierwsza w Polsce prezentacja kultury Kabylii, regionu Algierii, który przez niemal dwa tysiące lat, na przekór wszelkim okolicznościom, zachował swoją własną tożsamość. 

(na podstawie materiałów z oficjalnej strony internetowej Muzeum oraz strony województwa małopolskiego https://www.malopolska.pl)

 

Oficjalna strona Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie https://etnomuzeum.eu