Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wykład ambasadora RP w Indiach

Gościem projektu "Jagiellońskie Spotkania Dyplomatyczne", realizowanego przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie był, w dniu 5 kwietnia 2013 roku, JE Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Indiach, prof. Piotr Kłodkowski.

Wykład prof. P. Kłodkowskiego, zatytułowany Maharadża art déco czyli niezwykłe przypadki Stefana Norblina w Indiach, połączony był z projekcją filmu Chitranjaali. Stefan Norblin w Indiach, zrealizowanego przez Ambasadę RP w New Delhi, w reżyserii Małgorzaty Skiby.
Spotkanie odbyło się w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. Gościa, w imieniu Władz Wydziału, powitał prodziekan WSMiP UJ ds. współpracy międzynarodowej i nauki, dr hab. Arkady Rzegocki, prof. UJ.

Przedstawiając sylwetkę Stefana Norblina, Pan Ambasador Kłodkowski powiedział między innymi, że ten wybitny artysta dwudziestolecia międzywojennego, dzisiaj prawie w Polsce nieznany, podczas drugiej wojny światowej znalazł w Indiach – głównie na dworze maharadży Dźodhpuru – schronienie dla siebie i swojej rodziny. Bezpośrednią konsekwencją takich losów artysty jest fakt, że jego prace stanowią obecnie najbogatszy na kontynencie azjatyckim zbiór Poloniców.

Prof. P. Kłodkowski podkreślił, że rolą ambasadora, obok dbania o interesy polityczne
i gospodarcze kraju, jest promocja własnej kultury oraz budowanie pozytywnego wizerunku własnej ojczyzny, a także dbanie o kulturowe dziedzictwo narodowe, pozostające poza granicami państwa. Dlatego ważne jest, by pokazywać Polaków, którzy w różnych częściach świata dokonywali rzeczy niebywałych, którzy – jak Stefan Norblin – odczytywali i niejako na nowo ożywiali sztukę niejednokrotnie całkowicie im wcześniej nieznaną, stwarzając oryginalne dzieła, inspirowane miejscową kulturą. Polski artysta, tworzący w stylu art déco, jawi się więc jako człowiek, który przyczynił się do budowania międzykulturowego porozumienia między Polską a Indiami.

Profesor Kłodkowski opowiedział także o pracy nad filmem, zaznaczając, że był to w zamierzeniu rzetelny i ambitny dokument, nie zaś kolejny reklamowy spot. To zamierzenie udało się autorom filmu zrealizować. Obraz ilustrowany jest zatem nie tylko wspaniałymi dziełami Norblina, ale np. fragmentami indyjskiej muzyki klasycznej, fragmentami hymnów wedyjskich czy Ramajany.

Po ożywionej dyskusji, JE Ambasador RP w Indiach zakończył spotkanie, zdradzając, że w najbliższej przyszłości Ambasada RP w New Delhi, przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa i Narodowego, ma zamiar zrealizować film poświęcony działalności arcybiskupa Władysława Zaleskiego, nuncjusza Stolicy Apostolskiej, który ponad 30 lat, na przełomie XIX i XX w., mieszkał i pracował w Azji, głównie w Indiach oraz na Śri Lance.

Data publikacji: 08.04.2013
Osoba publikująca: Michał Olaś