Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Stolica Apostolska w świecie w latach 1978-2005

W dniach 11-12 października w Collegium Novum odbyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja poświęcona roli Stolicy Apostolskiej za pontyfikatu Jana Pawła II. Jej celem było ukazanie uniwersalnego przekazu, doktryny, wartości i działań Państwa Watykańskiego na arenie międzynarodowej w okresie pontyfikatu Papieża Jana Pawła II oraz wpływu na ogólną sytuację w Europie i na świecie w latach 1978-2005.

- Należę do pokolenia, które miało to szczęście i osobiście przeżyło pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski. Atmosfery tej wizyty nie da się przekazać naszym następcom - powiedział podczas inauguracji konferencji JM Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr hab. med. Wojciech Nowak.

Zadowolenie z miejsca wyboru obrad, miasta Karola Wojtyły, wyraził JE Kardynał Stanisław Dziwisz, Arcybiskup Metropolita Krakowski. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na fakt, że o pontyfikacie Jana Pawła II napisano już wiele, a poszczególne jego aspekty stają się przedmiotem badań naukowych, analizy i refleksji.

- Jan Paweł II nie był politykiem. Nie miał takich ambicji. Były one znacznie wyższe. Papież chciał, aby ewangeliczne orędzia o Bogu docierały do najdalszych zakątków świata - powiedział JE Kardynał Stanisław Dziwisz i dodał, że Papież niewątpliwie był duchowym przywódcą. W swoich działaniach na arenie międzynarodowej nie był sam. Dysponował sprawną i sprawdzoną strukturą, jaką reprezentował Sekretariat Stanu.

- Dyplomacja watykańska funkcjonowała dzięki szerokiej sieci nuncjatur. W ten sposób Stolica Apostolska miała dostęp do informacji na temat rzeczywistej sytuacji w różnych częściach świata i poszczególnych krajach - powiedział Kardynał Dziwisz.

Jedną z uczestniczek konferencji była niegdysiejsza ambasador RP przy Watykanie Hanna Suchocka. Jej zdaniem w czasie pontyfikatu bł. Jana Pawła II znacznie zmieniła się obecność i aktywność Stolicy Apostolskiej na arenie międzynarodowej.

- Ja zawsze podkreślam we wszystkich moich wystąpieniach, że Jan Paweł II słowo pastoralne, nauczanie pastoralne przeniósł na poziom międzynarodowy, na poziom można powiedzieć nawet polityki międzynarodowej i nadał tym słowom zupełnie inne znaczenie, znaczenie którym posługują się politycy. Jednak ono w nauczaniu Jana Pawła II miało głęboki sens pastoralny - dodała Hanna Suchocka.

Organizatorami konferencji był Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytut Dialogu Międzykulturowego Jana Pawła II w Krakowie.

Data publikacji: 24.10.2013
Osoba publikująca: Michał Olaś