Wykład Ambasadora Korei

29 października 2013 roku, gościem Jagiellońskich Spotkań Dyplomatycznych był JE Ambasador Republiki Korei Południowej w Polsce, Paek Young-sun.

Swoją wizytę w Uniwersytecie Jagiellońskim ambasador Paek Young-sun rozpoczął od wygłoszenia wykładu zatytułowanego Korean-Polish relations, Korean Peninsula and East Sea Issues. W pierwszej części wystąpienia Gość nawiązał do niedawno zakończonej, owocnej wizyty Prezydenta RP w Seulu oraz zaakcentował duże znaczenie strategiczne relacji polsko-koreańskich, doskonale się rozwijających zarówno w sferze polityki jak i gospodarki. Następnie, JE wskazał na trudną sytuację polityczną Półwyspu Koreańskiego oraz podkreślił rolę i znaczenie podejmowanych przez Koreę Południową działań, zmierzających do budowania dobrych partnerskich relacji, opartych na wzajemnym zaufaniu. Najistotniejszym punktem tej części wykładu było wskazanie działań mających na celu doprowadzenie do zjednoczenia Korei Południowej i Korei Północnej. Ostatnim podjętym w wykładzie zagadnieniem była kwestia nazwy ‘Morza Wschodniego'. Ambasador Paek Young-sun przedstawił stanowisko Korei Południowej, zgodnie z którym nazwa ‘Morze Japońskie' nie znajduje uzasadnienia w historii i nie jest powszechnie stosowana, natomiast – wskazywana przez Seul jako właściwa – nazwa ‘Morze Wschodnie' używana jest przez społeczność międzynarodową.

Po wykładzie, zakończonym ożywioną dyskusją, JE ambasador Republiki Korei Południowej w Polsce spotkał się z prodziekanem Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, dr. hab. Andrzejem Porębskim oraz dyrektorem Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, ks. prof. dr. hab. Krzysztofem Kościelniakiem. W rozmowach podjęto kwestie związane z polsko-koreańską współpracą naukowo-badawczą oraz dalszym rozwojem studiów nad Półwyspem Koreańskim w IBiDW UJ.

Wykład JE Ambasadora Republiki Korei Południowej w Polsce był kolejnym wydarzeniem w cyklu Jagiellońskie Spotkania Dyplomatyczne/Jagiellonian Diplomatic Encounters, zainicjowanym w roku akademickim 2012/2013 przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.

Data publikacji: 06.11.2013
Osoba publikująca: Michał Olaś