Wykład prof. Harisha Trivedi

Termin: 17.11.2013 - 21.11.2013

W dniach 17-21 listopada 2013 r. z wykładami gościnnymi na Wydziale Studiów Międzynarodowych
i Politycznych UJ wystąpi prof. Harish Trivedi, wybitny indyjski specjalista w dziedzinie teorii postkolonialnej, o niekwestionowanej światowej renomie.

Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ oraz Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, przy współpracy Sekcji Dalekowschodniego Koła Naukowego ‘Studia nad Indiami i Azją Południową', serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w dwóch wykładach Gościa. Wykład pierwszy Why Cultural Translation is Not a Good Thing odbędzie się w dniu 19 listopada 2013 roku, o godz. 16.45, w sali 1.46 (1 piętro), przy ulicy Gronostajowej 3 (III Kampus UJ, Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu). Wykład drugi Rudyard Kipling, India and Imperialism odbędzie się w dniu 20 listopada 2013 roku, o godz. 16.45, w sali 0.49 (parter), przy ulicy Gronostajowej 3 (III Kampus UJ, Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu). Obydwa wykłady zostaną wygłoszone w języku angielskim.

Harish Trivedi, emerytowany profesor Uniwersytetu Delhijskiego, a także profesor wizytujący m.in. Uniwersytetów w Chicago i Londynie, wykładał również m.in. w Hiszpanii, Włoszech, Grecji, Irlandii, Australii i Chinach. Obszar jego badawczych zainteresowań obejmuje szeroko pojęte studia kulturowe, w tym literaturę i teorię postkolonialną, przekładoznawstwo, literaturę indyjską, literaturę powszechną oraz literaturoznawstwo porównawcze, a także studia szekspirologiczne. Prof. H. Trivedi jest redaktorem najnowszego wydania powieści R. Kipplinga, Kim, przygotowanego dla Penguin Classics. Wśród jego najważniejszych publikacji znajdują się: Colonial Transactions: English Literature and India. Calcutta: Papyrus 1993; The Nation across the World: Postcolonial Literary Representations. New Delhi: Oxford University Press, 2007 (współred.); Literature and Nation: Britain and India 1800-1990. Open University, U.K./London: Routledge, 2000 (współred.); Post-colonial Translation: Theory and Practice. London: Routledge, 1999 (współred.); Interrogating Post-colonialism: Theory, Text and Context.  Shimla: Indian Institute of Advanced Study, 1996 (współred.); „Hindi and the Nation," [w:] Literary Cultures in History: Reconstructions from South Asia, red. Sheldon Pollock. Berkeley: University of California Press, 2003.

Data opublikowania: 11.11.2013
Osoba publikująca: Michał Olaś