Konferencja "15-lecie polskiej obecności w NATO – doświadczenia i wyzwania"

Konferencja „15-lecie polskiej obecności w NATO – doświadczenia i wyzwania"

12 marca 2014 r. w Auditorium Maximum UJ odbył się pierwszy dzień międzynarodowej konferencji „15-lecie polskiej obecności w NATO – doświadczenia i wyzwania" („15 Years of Polish Membership in Nato: Experiences & Future Challenges"). Konferencję otworzył prorektor UJ ds. dydaktyki prof. dr. hab. Andrzej Mania. Podkreślił on, że wspólne spotkanie kadry akademickiej, przedstawicieli wojska oraz studentów UJ wpisuje się w obchodzony w tym roku Jubileusz 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zaznaczył również, że w dzisiejszych czasach działania zbrojne powinny być rozumiane przede wszystkim jako sposób zapewnienia pokoju, co jest jednym z zadań Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Pierwszy panel konferencji poświęcony był polskim doświadczeniom w Sojuszu. Tadeusz Krzywda z MSZ przypomniał zebranym słuchaczom drogę Polski do Sojuszu, natomiast prof.  Artur Gruszczak rozważał argumenty przemawiające za tym, że NATO stało się sprawnym graczem na arenie międzynarodowej.  Jako następny głos zabrał doktor Wojciech Michnik, podkreślając Polski wkład w transatlantycką więź i rolę Polski jako regionalnego lidera.

Oprócz kadry naukowej i oficerskiej konferencję swoją obecnością zaszczycili również żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów na czele z dowódcą płk Wiesławem Kukułą. Ppłk Maciej Klisz, szef sztabu JWK, przedstawił historię oraz znaczenie NATO w rozwoju polskich wojsk specjalnych, podkreślając przy tym szczególną rolę tego rodzaju wojsk w koncepcji obrony Polski. Niewątpliwą atrakcją tego dnia konferencji był pokaz sprzętu oraz możliwość rozmowy z doświadczonymi żołnierzami polskich Wojsk Specjalnych.

Prelegenci podczas popołudniowej sesji konferencji skoncentrowali się na zarysowaniu znaczenia Sojuszu dla pozostałych krajów Europy. Major Radu Dinu zaprezentował historię oraz zaangażowanie Rumunii w działania Sojuszu, a pozostali goście, przedstawiciele akademii wojskowych, rozważali wpływ NATO m.in. na bezpieczeństwo Republiki Czeskiej czy Litwy. Oprócz wyzwań stojących przed członkami NATO szczególnie omawianą kwestią była rola Sojuszu w stabilizacji sytuacji oraz rozwoju edukacyjnego, militarnego i politycznego państw członkowskich. Ponadto działania NATO zwiększają świadomość społeczeństwa w kwestii potrzeby zapewniania bezpieczeństwa nie tylko w czasie kryzysów czy wojny.

Organizatorami konferencji byli Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ oraz Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego UJ we współpracy z przedstawicielami Wojsk Specjalnych. Kolejny dzień konferencji dotyczyć będzie m.in. strategii, współpracy oraz przyszłości Sojuszu we współczesnych stosunkach międzynarodowych.

tekst Katarzyna Figura

Data publikacji: 15.03.2014