Wizyta Ministra Spraw Zagranicznych Węgier, prof. Jánosza Martonyi

14 marca 2014 roku wizytę na Uniwersytecie Jagiellońskim złożył Minister Spraw Zagranicznych Węgier, prof. Jánosz Martonyi. Ministrowi Martonyi'emu towarzyszyli przedstawiciele węgierskiej dyplomacji, Pani Klára Breuer – Dyrektor Gabinetu Ministra, JE Ambasador Węgier w Polsce, Pan Ivan Gyurcsik, Pani Adrienne Körmendy – Konsul, Pan Gabor Kaleta – Dyrektor Biura Prasowego oraz Pan József Magyar – Dyrektor Departamentu Współpracy Bilateralnej. Gości przyjął JM Rektor UJ, prof. dr hab. med. Wojciech Nowak. W spotkaniu uczestniczyli Prorektor UJ ds. dydaktyki, prof. dr hab. Andrzej Mania, Dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych, prof. dr hab. Bogdan Szlachta, Prodziekan Wydziału Historycznego ds. ogólnych, prof. dr hab. Stanisław Sroka oraz Kierownik Zakładu Filologii Węgierskiej, prof. dr hab. László Kálmán Nagy.

Po spotkaniu, Goście złożyli kwiaty pod tablicami upamiętniającymi profesorów UJ – ofiary niemieckiej Sonderaktion Krakau, oraz studentów z Węgier studiujących w Krakowie w XV i XVI w., czyli w czasach, gdy przy ul. Brackiej 5 funkcjonowała nawet specjalna Bursa Węgierska.

Następnie, w Auli Collegium Novum odbył się wykład JE Ministra Spraw Zagranicznych Węgier, prof. Jánosza Martonyi'ego, zatytułowany Strong Europe – Strong Central Europe. W swoim wykładzie Minister Martonyi wielokrotnie podkreślał ogromne znaczenie, jakie dla budowania silnej Europy ma harmonijna współpraca pomiędzy państwami Europy Środkowej, we wszystkich możliwych dziedzinach. Przypomniał hasła „powrotu do Europy", wskazując przy tym potrzebę budowania silnego poczucia tożsamości środkowoeuropejskiej, przy jednoczesnym zachowaniu poszanowania dla języków, kultur i tożsamości poszczególnych narodów.

Nawiązując do bieżących wydarzeń na Ukrainie, Gość zwrócił także uwagę na konieczność wzmacniania współpracy państw Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego oraz polityki zagranicznej. Odniósł się ponadto do istniejących zagrożeń, takich jak wzrost nastrojów eurosceptycznych, czy fakt, iż system administracyjny Unii nie daje obywatelom jej państw członkowskich wystarczających możliwości bezpośredniego wpływania na podejmowane na szczeblu unijnym decyzje. Wyraził również pogląd, że jakiekolwiek osłabienie struktur UE odbije się szczególnie niekorzystnie właśnie na państwach Europy Środkowej. Zwrócił się zatem z apelem o obdarzanie nieustanną troską realizowanego już wszak „marzenia o Europie" oraz „marzenia o Europie Środkowej", a także o podjęcie działań na rzecz rozszerzenia UE o kraje takie, jak na przykład Ukraina, podkreślając, iż zadaniem państw członkowskich jest udzielanie pomocy i wsparcia ich dążeniom zjednoczeniowym. Jak bowiem stwierdził Minister Martonyi, „marzenia mają sens tylko wówczas, jeśli pozostajemy im wierni".

W swoim wystąpieniu Gość podkreślił także oczywiste znaczenie wspólnych doświadczeń historycznych oraz więzi kulturowych, będących trwałym fundamentem wzajemnych relacji pomiędzy Polską a Węgrami. Głęboko wzruszony, mówił o miejscu Uniwersytetu Jagiellońskiego w historii europejskiej kultury. Przypomniał również wielką rolę Ojca Świętego Jana Pawła II – „jednego z najwybitniejszych absolwentów naszej Alma Mater" –
w przemianach demokratycznych, zapoczątkowanych w 1989 roku.

Wykład Ministra Spraw Zagranicznych Węgier, Jánosza Martonyi'ego, odbył się w ramach cyklu Jagiellońskie Spotkania Dyplomatyczne, zainicjowanego w roku akademickim 2012/2013 przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.

Data publikacji: 21.03.2014
Osoba publikująca: Michał Olaś