Uroczyste zakończenie studiów podyplomowych UJ w Londynie

W dniach 21-22 kwietnia 2012 r. odbył się ostatni zjazd w ramach studiów podyplomowych Polsko - Brytyjskie Partnerstwo Strategiczne w UE i NATO organizowanych wspólnie przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polski Uniwersytet na Obczyźnie z siedzibą w Londynie.

Uroczyste zakończenie studiów odbyło się we wnętrzach ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Londynie. Spotkanie rozpoczęła melodia krakowskiego hejnału zagrana na trąbce przez 11-letnią Clarę Falkowską.

W uroczystości wzięli udział m.in. wiceminister spraw zagranicznych prof. Maciej Szpunar, reprezentujący Rektora UJ - dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ prof. Bogdan Szlachta, rektor Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie prof. Halina Taborska, Ambasador RP w Londynie Barbara Tuge–Erecińska oraz kierownik studium dr hab. Arkady Rzegocki. W wykładzie kończącym studia minister prof. Maciej Szpunar przedstawił europejski wymiar polityki zagranicznej RP.

Uroczystość uświetnił koncert Bartosza Barasińskiego, Damiana Falkowskiego i Klary Falkowskiej, którzy zagrali utwory D. Szostakowicza, F. Chopina, I.J. Paderewskiego, M. de Falla, H. Wieniawskiego. Licznie zgromadzeni studenci, przedstawiciele społeczności emigracyjnej oraz angielskiej owacją na stojąco nagrodzili muzyków.

Pierwszych 25 absolwentów w trakcie uroczystości nie kryło swojego entuzjazmu dotyczącego studiów organizowanych przez UJ-PUNO. Wypowiadając się o studiach często podkreślano, że z tak wysokim poziomem nie spotkali się wcześniej ani na studiach w Polsce, ani w Anglii.

Studenci utworzyli sekcję UJ-PUNO działającą w ramach Koła Naukowego Studentów i Absolwentów PUNO. Sekcja zorganizowała już pierwsze debaty, a także studyjny wyjazd do Parlamentu Europejskiego.

Dzień wcześniej zajęcia poprowadzili wykładowcy Wydziału Studiów Politycznych i Międzynarodowych UJ: prof. Krzysztof Szczerski i dr Łukasz Kamieński. Sobotnie wykłady odbyły się w Instytucie i Muzeum im. gen. Władysława Sikorskiego, po którym studenci zostali oprowadzeni.

Wręczenie dyplomów zakończyło pierwszą w historii uniwersytetów edycję studiów prowadzonych w Londynie przez wykładowców polskich oraz brytyjskich: naukowców, ale także dyplomatów, ekonomistów, polityków, urzędników. Organizatorzy wierzą, że pierwsza edycja studiów zapoczątkuje kolejne studia interdyscyplinarne, będące odpowiedzią na potrzeby studentów polskich, a w przyszłości także brytyjskich, zainteresowanych Polską.

Data opublikowania: 27.04.2012
Osoba publikująca: Michał Olaś