"Azja Południowa - Wyzwania i Perspektywy" - Podsumowanie

W roku akademickim 2011/2012 na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ zainicjowany został cykl wykładów "Azja Południowa: Wyzwania i Perspektywy", odbywających się w ramach realizowanego na WSMiP UJ projektu Jagiellońskie Studia Kulturowe.

3 października 2011 roku odbyło się pierwsze spotkanie cyklu, podczas którego wykład pt. "My Golden Bengal, I Love You": State Identity between Bangladesh and India wygłosił prof. dr hab. Rahul Peter Das z Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze. Prof. R. P. Das, jeden z nielicznych w Europie badaczy prowadzących kompleksowe studia nad Bangladeszem, omawiał kwestie wielokulturowości tego kraju w kontekście całej Azji Południowej. Tezy wykładu posłużyły także jako ilustracja zastosowanej w praktyce na uniwersytecie w Halle idei prof. Dasa, dotyczącej metod prowadzenia studiów nad obszarem Azji Południowej.

Prof. dr hab. Rahul Peter Das

Podczas spotkania inauguracyjnego, założenia merytoryczne idei Jagiellońskich Studiów Kulturowych zaprezentował Dyrektor Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, dr hab. Leszek Korporowicz prof. UJ. Prof. Korporowicz przedstawił także zasadnicze tezy listu prof. Martina Gaenszle z Uniwersytetu Wiedeńskiego pt. Inclusive Modern South Asian Studies, nadesłanego specjalnie z okazji inauguracji przedsięwzięcia. Uroczystość poprowadził Prodziekan WSMiP UJ, dr hab. Andrzej Dudek prof. UJ.

Dr hab. Andrzej Dudek, prof. UJ

Gościem spotkania zorganizowanego 21 października 2011 roku w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, był indyjski reżyser i aktor, Sudhanwa Deśpande. Spotkanie poświęcone dyskusji nad sytuacją współczesnych teatrów niezależnych w Indiach, połączone było z projekcją filmu dokumentalnego My Village is Theatre, My Name is Habib.

Sudhanwa Deśpande

W dniu 14 listopada 2011 roku, J.E. Murad Ali, Ambasador Islamskiej Republiki Pakistanu w Polsce wygłosił wykład pt. Paksitan and its Neighbourhood. Spotkanie, podczas którego zebrani mieli okazję zapoznania się z założeniami zarówno wewnętrznej jak i zagranicznej polityki Pakistanu, odbyło się w Sali Urzędu Rady Miasta Krakowa im. Józefa Dietla.

J.E. Murad Ali

Czwarte spotkanie z cyklu zorganizowane zostało 22 listopada 2011 roku. Jego gościem był dr hab. Hubert Królikowski, prof. UJ. Tematem wykładu wygłoszonego przez prof. Królikowskiego były Brytyjskie doświadczenia w zwalczaniu komunistycznej partyzantki na Borneo. W swoim wystąpieniu autor wykładu podjął próbę odpowiedzi na pytanie: Dlaczego Brytyjczykom udało się zneutralizować komunistyczne zagrożenie, a Stany Zjednoczone poniosły klęskę?

Dr hab. Hubert Królikowski, prof. UJ

Na spotkanie w dniu 16 grudnia 2011 roku przyjął zaproszenie prof. dr hab. Christian Wagner, z Stiftung Wissenschaft und Politik w Berlinie, światowej rangi specjalista w zakresie polityki zagranicznej, bezpieczeństwa, konfliktów etnicznych, funkcjonowania instytucji demokratycznych oraz współpracy regionalnej na obszarze obejmującym: Indie, Pakistan, Śri Lankę, Bangladesz oraz Nepal. Gość wygłosił wykład pt. Pakistan's relations with India/Afghanistan.

Prof. dr hab. Christian Wagner

Kolejne spotkanie z cyklu „Azja Południowa: Wyzwania i Perspektywy" odbyło się 29 marca 2012 roku. Podczas spotkania swoje wykłady zaprezentowało dwoje prelegentów. Pierwsza, z wykładem zatytułowanym Spirituality, Atrocities and IT: German Images of India, wystąpiła Carmen Brandt, wykładowca w Instytucie Studiów Orientalistycznych Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze (Niemcy), specjalizująca się w problematyce dotyczącej Bengalu, sytuacji mediów w Azji Południowej, a także kontaktów międzykulturowych pomiędzy Niemcami a Indiami.

Carmen Brandt

Następnie zebrani mieli wyjątkową sposobność wysłuchania głównego rzecznika INCIDIN, bangladeskiej organizacji badawczo-pomocowej, Nasimula Ahsana. Gość, który przez ponad dziesięć lat pracował na rzecz ochrony praw pracowniczych oraz narodowych i międzynarodowych związków zawodowych w przemyśle tekstylnym, a ostatnio zajmuje się działalnością pomocową dla małych gospodarstw rolnych oraz rolników nieposiadających ziemi, wygłosił wykład pt. Between Necessity and Negligence: The State of Peasants in Present-day Bangladesh.

Nasimul Ahsan

12 kwietnia 2012 roku, gościem-prelegentem w ramach cyklu wykładów był dr Nicola Pozza z Uniwersytetu w Lozannie. Pracownicy i studenci WSMiP UJ mieli tym razem okazję wysłuchania wykładu zatytułowanego How really inclusive is ‘Hindu universalism'? Or the absence of reference to Muslim culture in the works of Tagore and Agyeya.

dr Nicola Pozza

Zainicjowany przez Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, organizowany przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych cykl pod tytułem Azja Południowa: Wyzwania i Perspektywy, realizowany w ramach projektu Jagiellońskie Studia Kulturowe, objął honorowym patronatem Prezydent Miasta Krakowa, prof. Jacek Majchrowski.

Data opublikowania: 18.05.2012
Osoba publikująca: Michał Olaś