Dr Piotr Bajor laureatem stypendium naukowego MNiSW RP dla wybitnych młodych naukowców

Z radością informujemy, że laureatem tegorocznej edycji konkursu MNiSW RP na stypendium naukowe dla wybitnych młodych naukowców został pracownik naszego Wydziału dr Piotr Bajor z Zakładu Bezpieczeństwa Narodowego Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ.

To prestiżowe stypendium przyznawane jest młodym naukowcom prowadzącym wysokiej jakości badania i cieszącym się imponującym dorobkiem naukowym w skali międzynarodowej. Dr Piotr Bajor jest w bieżącej edycji jedynym pracownikiem naszego Wydziału wśród laureatów. W poprzednich latach laureatami tego stypendium byli: dr Wojciech Burek, dr Ewa Trojnar oraz dr Marcin Grabowski.

Dr Piotr Bajor – adiunkt w Zakładzie Bezpieczeństwa Narodowego Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. W 2012 r. z wyróżnieniem obronił rozprawę doktorską. Wykładał oraz odbył staże naukowe w Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych przy MSZ FR (MGIMO), Ukraińskiej Akademii Nauk, Kijowskim Instytucie Stosunków Międzynarodowych, University of Chicago, Hankuk University of Foreign Studies w Seulu oraz Shanghai International Studies University w Chinach.

Laureat wielu konkursów i nagród, m.in. stypendiów Rządu RP, Funduszu Stypendialnego im. Ryoichi Sasakawa dla Młodych Liderów (SYLFF), Własnych Funduszy Stypendialnych UJ oraz stypendium miasta Krakowa dla szczególnie uzdolnionych studentów oraz uczestników studiów doktoranckich.

W latach 2012-2013 dr Piotr Bajor pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Młodych Naukowców – organu doradczego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP, do zadań którego należy identyfikowanie barier rozwoju kariery młodych naukowców, przygotowywanie rekomendacji dotyczących instrumentów wspomagania ich kariery oraz przybliżanie młodym uczonym mechanizmów finansowania nauki. Wcześniej sprawował również funkcję członka Zarządu i Wiceprzewodniczącego Krajowej Reprezentacji Doktorantów oraz Prezesa Towarzystwa Doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

W ostatnim czasie dr Piotr Bajor pełni funkcję koordynatora projektu i kierownika konsorcjum badawczego pt. "Geopolityczne dylematy. Polska i Niemcy a procesy i wyzwania w Europie Wschodniej i Kaukazie". Realizacja projektu możliwa jest dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacji im. Roberta Boscha oraz Fundacji „Bratniak". W ramach projektu zorganizowano szereg konferencji (m.in. w Kijowie, Erywaniu, Tbilisi, Frankfurcie i Krakowie) z udziałem ekspertów z Polski, Niemiec i państw Partnerstwa Wschodniego.

Dr Piotr Bajor zabiera także często głos w debacie publicznej, publikując artykuły popularnonaukowe. Więcej na ten temat w dziale "W mediach".

Więcej informacji o sukcesach młodych pracowników naukowych naszego Wydziału można znaleźć w dziale "Osiągnięcia". Zobacz też:

Data opublikowania: 09.10.2015
Osoba publikująca: Tomasz Pugacewicz