Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Prof. dr hab. Grzegorz Mazur członkiem Forum Polsko-Ukraińskiego Dialogu Historyków

W dniu 15 października 2015 r. decyzją Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu dr Łukasza Kamińskiego, Pan Profesor dr hab. Grzegorz Mazur został powołany w skład członków Forum Polsko-Ukraińskiego Dialogu Historyków.

Forum zostało powołane na mocy uzgodnień pomiędzy Instytutem Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu a Ukraińskim Instytutem Pamięci Narodowej. Jego podstawowym celem jest „wznowienie polsko-ukraińskiego dialogu historycznego, w szczególności w odniesieniu do najbardziej dramatycznego okresu we wspólnych dziejach obu narodów w latach 1939-1947 i zainicjowanie nowych, wspólnych badań na ten temat".

Oprócz Pana Profesora Mazura, w skład Forum wchodzi jeszcze pięciu historyków reprezentujących stronę polską oraz sześciu historyków reprezentujących stronę ukraińską. Ich spotkania mają mieć miejsce co najmniej dwa razy w roku, naprzemiennie w Polsce i na Ukrainie. Inauguracyjne spotkanie Forum Polsko-Ukraińskiego Dialogu Historyków odbędzie się w dniach 3-4 listopada 2015 r. w Kijowie.

Prof. dr hab. Grzegorz Mazur – kierownik Katedry Historii Polskiej Polityki Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. W swoich badaniach skupia się na historii Polski XX wieku, a zwłaszcza na dziejach Polskiego Państwa Podziemnego okresu II wojny światowej. Ponadto w jego kręgu zainteresowań pozostają kwestie stosunków polsko-ukraińskich, dzieje polskich Kresów Wschodnich (zwłaszcza w okresie XIX-XX wieku), mniejszości narodowych, a szczególnie stosunków polsko-ukraińskich. Do kręgu jego zainteresowań badawczych należą też dzieje paryskiego Instytutu Literackiego i wydawanych przezeń "Kultury", "Zeszytów Historycznych" i książek.

Wśród wielu jego publikacji odnotować należy prace o dziejach ZWZ-AK, stosunków polsko-ukraińskich, historii Lwowa, liczne teksty o charakterze biograficznym, w tym współpraca z "Polskim Słownikiem Biograficznym" i udział w innych wydawnictwach tego typu.