Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Sukces młodych badaczy z naszego Wydziału w 9. edycji konkursów NCN

Z przyjemnością informujemy, że w ramach 9. edycji konkursów Narodowego Centrum Nauki w Krakowie grantami zostały nagrodzone dwie osoby z naszego Wydziału.

SONATA dr. Adama Kirpszy

Pierwszym z nagrodzonych jest dr Adam Kirpsza, który otrzymał grant w kategorii SONATA. Tego typu granty są przeznaczone dla osób rozpoczynających karierę naukową i posiadających już stopień naukowy doktora. Dr Kirpsza znalazł się w gronie łącznie 8 osób nagrodzonych tego typu dofinansowaniem w kategorii „Normy i władza" (HS5), w której o granty ubiegają się przedstawiciele m.in. nauk o polityce. Nagrodzony projekt nosi tytuł "Porozumienia pakietowe w procesie legislacyjnym Unii Europejskiej".

Dr Adam Kirpsza – asystent w Katedrze Studiów nad Procesami Integracyjnymi Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. Stopień doktora z nauk społecznych w zakresie nauk o polityce uzyskał z wyróżnieniem w czerwcu 2014 r. na podstawie rozprawy pt. "Proces podejmowania decyzji w Unii Europejskiej z perspektywy konstruktywistycznego programu badawczego". Ponadto jest absolwentem prawa na Wydziale Prawa i Administracji UJ. Autor około 30 artykułów naukowych, w tym redaktor dwóch prac zbiorowych. Jego zainteresowania ogniskują się wokół integracji europejskiej, procesu decyzyjnego, negocjacji, statystyki, prawa UE, metodologii badań empirycznych, teorii stosunków międzynarodowych oraz statusu mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce.

Kierownik obecnie realizowanego grantu "Preludium" Narodowego Centrum Nauki pt. "Analiza empiryczna procesu podejmowania decyzji w Unii Europejskiej w ramach zwykłej i specjalnej procedury ustawodawczej". Odbył staże naukowe w Uniwersytecie w Bambergu (Niemcy) oraz Uniwersytecie w Lublanie (Słowenia). Stypendysta programu Ferszt-Buynoski oraz Małopolskiej Fundacji Stypendialnej "Sapere auso". Laureat nagród Prezesa Rady Ministrów, Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych i Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskiej za najlepszą rozprawę doktorską. Członek Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich.

PRELUDIUM mgr Agaty Mazurkiewicz

Drugą nagrodzoną osobą jest mgr Agata Mazurkiewicz, która otrzymała grant w kategorii PRELUDIUM. Tego typu granty są przeznaczone dla osób rozpoczynających karierę naukową, ale nieposiadających jeszcze stopnia naukowego doktora. Mgr Mazurkiewicz znalazła się w gronie łącznie 10 osób nagrodzonych tego typu dofinansowaniem w kategorii HS5. Nagrodzony projekt nosi tytuł "Wpływ ról oficerów współpracy cywilno-wojskowej na efektywność ich misji w operacjach pokojowych".

Mgr Agata Mazurkiewicz – doktorantka w Katedrze Strategii Stosunków Międzynarodowych Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ oraz stypendystka interdyscyplinarnego programu doktoranckiego Społeczeństwo-Środowisko-Technologia na UJ. W ramach programu Erasmus studiowała na uniwersytetach w Padwie i Antwerpii. W 2012 roku uzyskała tytuł magistra stosunków międzynarodowych UJ. Jest autorką tekstów naukowych dotyczących m.in. NATO, relacji cywilno-wojskowych oraz procesów pojednawczych. Uczestniczyła w specjalistycznych szkoleniach dotyczących współpracy cywilno-wojskowej w Motta di Livenza (Włochy) i w Kielcach. Była członkiem międzynarodowego zespołu badawczego zajmującego się konfliktami na pograniczach i spójnością społeczną (finansowanie: Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki).

Do jej zainteresowań badawczych należą kwestie związane z operacjami pokojowymi, współpracą cywilno-wojskową oraz funkcjonowaniem NATO. Obecnie przygotwuje rozprawę doktorską pt. "Civil-military cooperation in changing theatre of operation" pod opieką naukową prof. dr. hab. Michała Chorośnickiego.

Data opublikowania: 23.11.2015
Osoba publikująca: Tomasz Pugacewicz