Pierwsze Jagiellońskie Warsztaty Dyplomatyczne – relacja

W ramach czwartej edycji projektu Jagiellońskie Spotkania Dyplomatyczne (Jagiellonian Diplomatic Encounters), zainicjowanego przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, w roku akademickim 2012/2013, w dniach 21-22 listopada br. odbyły się w Szaflarach „Warsztaty Dyplomatyczne". Warsztaty zorganizowane zostały przez Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, we współpracy z Dalekowschodnim Kołem Naukowym. Podjęcie inicjatywy zorganizowania warsztatów, będących unikalną okazją poznania praktycznego wymiaru pracy w dyplomacji, a także sprawdzenia własnej wiedzy, umiejętności i predyspozycji, stanowi rozszerzenie projektu w wymiarze pragmatycznym i, w zamierzeniu, służyć ma przede wszystkim rozwijaniu kompetencji Studentów naszego Uniwersytetu.

Pierwszego dnia „Warsztatów Dyplomatycznych" studenci wysłuchali znakomitego wykładu pani ambasador tytularnej Beaty Stoczyńskiej* o politycznych i gospodarczych aspektach polskiej polityki zagranicznej w regionie Azji i Pacyfiku oraz o doświadczeniach związanych z pracą w centrali Ministerstwa Spraw Zagranicznych i na placówkach dyplomatycznych. Na zakończenie spotkania z Panią Ambasador Beatą Stoczyńską słuchacze wykładu otrzymali zadanie, w ramach którego 4 zespoły studentów miały przygotować projekt dla wybranego przez siebie kraju z rejonu Azji i Pacyfiku, z zakresu: dyplomacji publicznej, dyplomacji ekonomicznej, dyplomacji kulturalnej oraz dyplomacji rozwojowej.

W drugim dniu „Warsztatów Dyplomatycznych" pełen niezwykle interesujących szczegółów wykład wygłosił pan konsul Stanisław Stoczyński**. Tematem wykładu były kulturowe uwarunkowania działalności konsularnej oraz zagadnienie dotyczące pomocy konsularnej i działań w sytuacjach kryzysowych. Był to również dzień finałowych prezentacji studentów, którzy w 8-osobowych zespołach opracowywali projekty dyplomatyczne dla wybranych krajów Azji i Pacyfiku.

Projekt WSMiP UJ pt. „Jagiellońskie Spotkania Dyplomatyczne" realizowany jest pod patronatem JM Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Tekst: Małgorzata Osińska

Zdjęcia: Roman Husarski i Małgorzata Osińska

* Beata Stoczyńska, ambasador tytularny, w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP od 1993 roku. W latach 1996-2000 radca Ambasady RP w Australii, w latach 2010 – 2014 ambasador RP w Nowej Zelandii. Zastępca dyrektora Departamentu Azji i Pacyfiku MSZ. Autorka publikacji nt. regionu oraz krajów Azji i Pacyfiku, m.in. w Rocznikach Spraw Międzynarodowych PISM oraz rocznikach Azja – Pacyfik: Gospodarka – Polityka – Społeczeństwo.

** Sławomir Stanisław Stoczyński, pedagog, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie wykładowca w Wyższej Katolickiej Szkole Przymierza Rodzin w Warszawie, samorządowiec - były zastępca burmistrza Konstancina Jeziorny, dyplomata - konsul w Ambasadzie RP w Wellington, w Nowej Zelandii. Prywatnie miłośnik folkloru Podhala i kibic piłki nożnej.

Data opublikowania: 30.11.2015
Osoba publikująca: Tomasz Pugacewicz